Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (2172 entries)

en: Show map
it: Mostra la mappa

en: Map:
it: Mappa:

[ctx: Description in iCal content for events with hidden/protected content.]
en: Content is protected.
it: Contenuto protetto.

en: Make it stellar.
it: Rendilo stellare

[ctx: Link on the Ticket Email]
en: Get Directions
it: Ottieni indicazioni

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to iCal
it: Aggiungi evento in iCal

[ctx: Event location on the Ticket Email]
en: Event Location
it: Luogo dell'evento

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to Google Calendar
it: Aggiungi evento a Google Calendar

en: Previous TEC versions
it: Versioni TEC precedenti

en: The plugin doesn’t work.
it: Il plugin non funziona.

en: I found a better plugin.
it: Ho trovato un plugin migliore.

en: We’re sorry to see you go.
it: Ci dispiace vedere andarti via.

note: Translators: %s - Label of the form input field.
en: %s must be a list of valid email addresses separated by commas or semicolons.
it: %s deve essere una lista di indirizzi email validi, separati da virgole o punti e virgola

en: Install Event Tickets
it: Installa Event Tickets

en: Start selling tickets to your Events
it: Inizia a vendere i biglietti per i tuoi eventi

en: Google maps iframe displaying the address to %s
it: L'iframe di Google maps mostra l'indirizzo a %s

en: Sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees for free with Event Tickets.
it: Vendi tickets, colleziona RSVPs, e gestisci le code gratuitamente con Event Tickets.

en: Activate Event Tickets
it: Attiva Event Tickets

en: You're almost there! Activate Event Tickets for free and you'll be able to sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees all from your Dashboard.
it: Ci sei quasi! Attiva Event Tickets gratuitamente e potrai vendere tickets, collezionare RSVPs, e gestire I tuoi ospiti direttamente dalla tua Dashboard.

en: Maps
it: Mappe

en: Data Management
it: Gestione dati

en: Internal Processes
it: Processo interno

[ctx: Title for the maintenance section of the general settings.]
en: Maintenance
it: Manutenzione

[ctx: Maintenance table of contents link.]
en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Additional Content
it: Contenuto aggiuntivo

en: Currency
it: Valuta

en: Date without year format
it: Formato data senza anno

en: Date & Time
it: Data e ora

en: Hide the search field on all views.
it: Nascondi il campo di ricerca in tutte le visualizzazioni.

en: Date with year format
it: Formato data incluso anno

[ctx: Label for the Map View checkbox.]
en: Map
it: Mappa

[ctx: Label for the Week View checkbox.]
en: Week
it: Settimana

[ctx: Label for the Photo View checkbox.]
en: Photo
it: Foto

en: Documentation
it: Documentazione

[ctx: Label for the Filters tab.]
en: Filters
it: Filtri

en: There is a solution for every problem
it: C'è una soluzione per ogni problema

[ctx: Additional Content table of contents link.]
en: Additional Content
it: Contenuto aggiuntivo

[ctx: Maps table of contents link.]
en: Maps
it: Mappe

[ctx: Currency table of contents link.]
en: Currency
it: Valuta

[ctx: Date & Time table of contents link.]
en: Date & Time
it: Data e ora

[ctx: Text introducing the table of contents links.]
en: Jump to:
it: Vai a:

en: Advanced Google Maps functionality
it: Funzionalità avanzata di Google Maps

en: Default Styles
it: Stili predefiniti

[ctx: The text label for the Month View.]
en: Month
it: Mese

[ctx: The text label for the List View.]
en: List
it: Lista

[ctx: The text label for the Day View.]
en: Day
it: Giorno

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current month
it: Clicca per selezionare il mese corrente

[ctx: The default title text for the today button.]
en: Click to select today's date
it: Clicca per selezionare la data di oggi

[ctx: The default text label for the "today" button on main calendar views.]
en: Today
it: Oggi

[ctx: The default text label for the "today" button on the Month View.]
en: This Month
it: Questo mese

en: Events that end before the specified date
it: Eventi che terminano prima di una data specificata

en: Events that end after the specified date
it: Eventi che terminano dopo una data specificata

en: Events that end on the specified date
it: Eventi che terminano in una data specificata

en: Events that start on the specified date
it: Eventi che iniziano in una data specificata

[ctx: Text label for control to hide restricted events on main calendar views.]
en: Hide restricted events on calendar views.
it: Nascondi gli eventi privati sul calendario

en: CSV File Formatting and Examples
it: Formattazione ed esempi dei file CSV

en: Need assistance? You can find more information here:
it: Hai bisogno di assistenza? Puoi trovare più informazioni qui:

en: Importing Calendar Data From a CSV File
it: Importando i Dati del Calendario dal File CSV

en: One more thing left to do...
it: Un'ultima cosa da fare...

en: Automatic imports will be paused until migration is complete.
it: Le importazioni automatiche verranno messe in pausa finché la migrazione non è completa.

en: Download report
it: Scarica report

en: Migration failure
it: Migrazione fallita

en: Migration failed
it: Migrazione fallita

en: View the error report
it: Vedi il report errori

en: Migration reversed
it: Migrazione invertita

en: Your site could not be safely migrated to the new events system.
it: Il tuo sito non può essere migrato con sicurezza sul nuovo sistema eventi.

en: Migration attempted
it: Migrazione tentata

en: We detected an event that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. This issue must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed the problematic event, re-run the migration preview to make sure your site is ready to go.
it: Abbiamo trovato un evento che non può essere migrato propriamente. Per favore controlla il report qui sotto per maggiori informazioni. Questo problema deve essere risolto prima che tu possa migrare il tuo sito. Una volta aggiornato o rimosso l'evento problematico, ri-comincia l'anteprima di migrazione per essere sicuro che il tuo sito sia pronto per essere migrato.

en: Migration canceled
it: Migrazione eliminata

en: View the migration report
it: Vedi il report di migrazione

en: Cancelation complete.
it: Eliminazione completata

en: Cancelation in progress
it: Eliminazione in corso

en: Migration complete!
it: Migrazione completata!

en: Retry
it: Riprova

en: We detected one or more events that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. These issues must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed problematic events, please re-run the migration preview.
it: Abbiamo trovato uno o più eventi che non possono essere migrati propriamente. Per favore consulta il report qui sotto per maggiori informazioni. Questi problemi devono essere risolti prima della migrazione del tuo sito. Una volta che hai aggiornato o rimosso eventi problematici, per favore ri-lancia la preview di migrazione.

en: Total events migrated:
it: Eventi totali migrati:

en: Cancel Migration
it: Ferma la migrazione

en: Migration completed
it: Migrazione completata

en: Events can migrate with no changes!
it: Events può migrare senza cambiamenti!

en: The event %s generated an error: Cannot enqueue action to check migration status. Your site may be under high load and unable to process the necessary requests. Try again when site activity is low.
it: L'evento %s ha generato un errore: Impossibile consultare lo stato di migrazione. Il tuo sito potrebbe essere in lavorazione e inabile a processare le richieste necessarie. Riprova quando l'attività del sito è bassa.

en: The event %s generated an error: Cannot enqueue action to migrate Event with post ID %s. Your site may be under high load and unable to process the necessary requests. Try again later.
it: L'evento %s ha generato un errore: Impossibile migrare Event con post ID %s. Il tuo sito potrebbe essere in sovraccarico e impossibilitato a processare le richieste necessarie. Riprova più tardi.

en: The event %s cannot be migrated because we do not yet support tickets on recurring events. Remove the tickets or wait to migrate until a path is available (%sRead more%s).
it: L'evento %s non può essere migrato perché non supportiamo ancora i tickets sugli eventi ricorrenti. Rimuovi i tickets o aspetta a migrare finché non è disponibile una soluzione (%sLeggi di più%s ) .

en: The event %s generated an error: [%s]. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
it: L'evento %s ha generato un errore: [%s]. Per favore riprova o controlla i nostri consigli di %sRisoluzione di problemi%s

[ctx: Number of events awaiting migration]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
it: %1$s%2$d%3$s rimanenti

[ctx: Number of events migrated]
en: %1$s%2$d%3$s events migrated
it: %1$s%2$d%3$s eventi migrati

[ctx: Number of events awaiting preview]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
it: %1$s%2$d%3$s rimanenti

en: Unknown strategy applied to this event.
it: Strategia applicata a questo evento sconosciuta.

en: The following %1$s have been migrated with no adjustments:
it: Il seguente %1$s è stato migrato senza modifiche:

en: The following %1$s will be migrated with no adjustments:
it: Il seguente %1$s sarà migrato senza modifiche:

en: Reverse migration
it: Inverti migrazione

en: Cancel Migration Preview
it: Cancella l'anteprima di migrazione

en: Your events are being migrated to the new system. During migration, %1$syou cannot make changes to your calendar or events.%2$s Your calendar will still be visible on the frontend.
it: I tuoi eventi stanno per essere migrati sul nuovo sistema. Durante la migrazione, %1$s non puoi fare modifiche al tuo calendario o ai tuoi eventi. %2$s Il tuo calendario sarà comunque visibile sul frontend.

en: Reverse migration in progress
it: Inversione in migrazione in corso

en: Reverse migration complete.
it: Inversione di migrazione completata.

en: The event %s generated an error: [%s]. Update the event and try again, or check out our %sTroubleshooting%s tips.
it: L'evento %s ha generato un errore: [%s]. Aggiorna l'evento e riprova, o controlla i nostri consigli su %sRisoluzione di problemi%s

en: The event %s generated an error: Migration was canceled. Please try again.
it: L'evento %s ha generato un errore: la migrazione è stata cancellata. Per favore riprova.

[ctx: Number of events previewed]
en: %1$s%2$d%3$s events previewed
it: %1$s%2$d%3$s eventi in anteprima

en: Migration help
it: Aiuto migrazione

en: We are reversing your site's migration to the new system. During this time, %1$syou cannot create, edit, or manage your events%2$s. Your calendar will still be visible on your site but some frontend actions will be paused.
it: Stiamo invertendo la migrazione al nuovo sistema del tuo sito. Nel frattempo, %1$s non puoi creare, modificare o gestire i tuoi eventi%2$s. Il tuo calendario sarà ancora visibile sul tuo sito ma alcune azioni nel frontend saranno messe in pausa.

en: The event %s generated an unknown error. Please try again or check out our %sTroubleshooting%s tips.
it: L'evento %s ha generato un errore sconosciuto. Per favore riprova con controlla i nostri consigli su %sRisoluzione di problemi%s.

en: Start migration
it: Avvia la migrazione

en: (Estimated time: %1$s minutes)
it: (Tempo stimato: %1$s minuti)

en: Migration in progress
it: Migrazione in corso

en: (Estimated time: %1$s minute)
it: (Tempo stimato: %1$s minuti)

en: Preview completed
it: Anteprima completata

en: Your system doesn't allow us to run a preview, but you can still try a migration. During migration, %1$syou will not be able to create, edit, or manage your events.%2$s Your calendar will still be visible on your site.
it: Il tuo sistema non ci permette di far partire un'anteprima, ma tu puoi lo stesso provare la migrazione. Durante la migrazione, %1$s non potrai creare, modificare o gestire i tuoi eventi.%2$s Il tuo calendario sarà ancora visibile sul tuo sito.

en: Preview complete
it: Anteprima completata

en: Migration preview in progress
it: Generazione anteprima migrazione in corso

en: Start migration preview
it: Genera anteprima migrazione

en: Total events previewed:
it: Eventi totali in anteprima:

en: Resources
it: Risorse

en: Plugins Page
it: Pagina dei Plugin

en: unknown
it: sconosciuto

en: Release Notes
it: Note di rilascio

en: Duplicating Events
it: Duplicando Eventi

en: Recurring Events & Tickets
it: Eventi e Tickets Ricorrenti

en: Event Series
it: Serie di eventi

en: Migrating Your Site
it: Migrando il tuo sito

en: Version Compatibility
it: Compatibilità della versione

en: Show past %1$s
it: Mostra %1$s passati

en: Watch a video
it: Guarda un video

en: Welcome to
it: Benvenuto su

en: What’s New in The Events Calendar 6.0
it: Novità in The Events Calendar 6.0

en: See a demo
it: Guarda una demo

en: Light bulb icon
it: Icona lampadina

[ctx: Our support page for TEC]
en: contact support
it: Contatta il supporto

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: read the FAQs
it: Leggi le FAQs

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: View your calendar
it: Visualizza il tuo calendario

en: Your calendar’s design has changed
it: L'aspetto del tuo calendario è cambiato

en: Use this image
it: Usa questa immagine

en: Recurring events & series
it: Eventi ricorrenti e serie

en: Duplicate events
it: Duplicare eventi

en: %s must be a valid HTML color code.
it: %s deve essere un codice colore HTML valido.

en: Remove Image
it: Rimuovi immagine

en: Event Tickets plugin is not activated.
it: Il plugin Event Tickets non è attivo.

en: Filter events with or without tickets.
it: Filtra eventi con o senza tickets.

[ctx: Shop now link text]
en: Shop now
it: Acquista ora

en: Troubleshooting Page
it: Pagina di Risoluzione dei problemi

en: Add Commerce Tools
it: Aggiungi strumenti di commercio

en: Export Outlook .ics file
it: Esporta file .ics di Outlook

[ctx: The text used for the link to the event archive in the admin post tag list.]
note: Translators: %s: Event singular.
en: %s View
it: Visualizzazione %s

en: GiveWP makes it easy to raise money online with donation forms, donor databases, and fundraising reporting.
it: GiveWP semplifica la raccolta di fondi online con moduli di donazione, database di donatori e reportistica sulla raccolta fondi.

en: Add Donations
it: Aggiungi Donazioni

en: The best WordPress donation plugin.
it: Il miglior plugin per donazioni di WordPress.

en: Add to calendar
it: Salva nel tuo calendario

en: Add Starter Templates
it: Aggiungi template di partenza

en: Add Content Restriction
it: Aggiungi Limitazione Contenuto

en: Built with developers in mind.
it: Costruito pensando agli sviluppatori.

en: Edit Import Settings
it: Modifica impostazioni di importazione

en: Imports disabled in Settings
it: Importazioni disabilitate nelle impostazioni

en: Imports Enabled in Settings
it: Importazioni abilitate nelle impostazioni

en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: Prepare deprecation of legacy views.]
en: test and prepare your site
it: prova e prepara il tuo sito

en: The Events Calendar is not yet supported for themes using the Full Site Editor.
it: The Events Calendar non è ancora supportato per i temi che usano Full Site Editor.

[ctx: Event status label.]
en: Event Status
it: Stato Evento

[ctx: Canceled label for filter bar to hide canceled events.]
en: Hide canceled events
it: Nascondi gli eventi annullati.

en: Get 30% off on all plugins from now through December 31.
it: Ricevi il 30% di sconto su tutti i plugin da ora al 31 Dicembre.

[ctx: Postponed label for filter bar to hide postponed events.]
en: Hide postponed events
it: Nascondi eventi posticipati

en: Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
it: Premi questo pulsante per unire automaticamente luoghi e organizzatori identici.

en: End of year savings!
it: Saldi di fine anno!

en: End of Year Sale!<br/>Save 30% on<br/> all our plugins.<br/>Offer expires soon!
it: Saldi di fine anno! <br/> Risparmia il 30% su <br/> tutti i nostri plugins. <br/> L'offerta scadrà presto!

en: Subscribe to calendar
it: Iscriviti al calendario

en: Export .ics file
it: Esporta il file .ics

en: Add to iCalendar
it: Aggiungi a iCalendar

[ctx: Label for live stream URL field]
en: Live Stream URL
it: URL dello streaming live

[ctx: The description of the List Widget.]
en: Shows a list of upcoming events.
it: Mostra la lista degli eventi futuri.

[ctx: Canceled label.]
en: Canceled
it: Annullato

[ctx: Meta box title for the Event Status]
en: Events Status
it: Stato dell'evento

[ctx: Scheduled label.]
en: Scheduled
it: Programmato

[ctx: Label for event status reason field]
en: Reason (optional)
it: Ragione (opzionale)

[ctx: The placeholder for the event status select.]
en: Select an Event Status
it: Selezione lo stato di un evento

[ctx: The label of the event status select.]
en: Set status:
it: Imposta stato:

[ctx: Event status label the select field]
en: Set status:
it: Imposta stato:

[ctx: Event State of being Online only checkbox label]
en: Mark as an online event
it: Segna come evento online

en: Got it
it: Capito

[ctx: Postponed label]
en: Postponed
it: Rimandato

[ctx: Link text added to the TEC->Settings->Display tab.]
note: translators: %1$s: opening anchor tag; %2$s: closing anchor tag
en: %1$sCustomize The Events Calendar%2$s
it: %1$sPersonalizza The Events Calendar%2$s

en: Adjust colors, fonts, and more with the WordPress Customizer.
it: Correggi colori, fonts e molto altro con WordPress Customizer

[ctx: Menu item text for the TEC Customizer section link.]
en: Customize The Events Calendar
it: Personalizza The Events Calendar

[ctx: Page title for the TEC Customizer section.]
en: Customize The Events Calendar
it: Personalizza The Events Calendar

en: Save now
it: Salva adesso

en: Shop now
it: Compra ora

[ctx: Error status label for system info optin]
en: Status:
it: Stato:

[ctx: Error code label for system info optin]
en: Code:
it: Codice:

[ctx: Default error message for system info optin]
en: Something has gone wrong!
it: Qualcosa è andato storto!

[ctx: Copy to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
it: Premi "Cmd + C" per copiare

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: System info copied
it: Informazioni di sistema copiate

[ctx: Copy to clipboard button text.]
en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent.
it: Trasparente.

[ctx: The link color setting label.]
en: Link Color
it: Colore link

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Date and Time
it: Data e ora evento

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Title
it: Titolo evento

en: Set Font Size
it: Imposta grandezza font

[ctx: Label for option to use default TEC fonts.]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: The event accent color setting label.]
en: Accent Color
it: Colore in risalto

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Select Custom Color
it: Seleziona Colore Personalizzato

[ctx: The description for the event date and time color setting.]
en: Main date and time display on views and single event pages
it: Data principale ed ora mostrata nelle pagine singole degli eventi

[ctx: The Events Bar background color setting label.]
en: Background Color
it: Colore sfondo

[ctx: The Events Bar icon color setting label.]
en: Icons
it: Icone

en: Events Aggregator
it: Aggregatore eventi

[ctx: Label for the default option.]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: The events bar text color setting label.]
en: Text Color
it: Colore testo

[ctx: The header for the color control section.]
en: Adjust Appearance
it: Modifica aspetto

en: There are a few %s to resolve and prevent 404 errors.
it: Ci sono un po' di %s per risolvere e prevenire errori 404.

en: The #1 calendar for WordPress
it: Il calendario numero 1 per WordPress

en: Common Error Messages
it: Messaggi d'errore comuni

en: Check for updates
it: Controlla gli aggiornamenti

en: Manage your licenses
it: Gestisci le licenze

en: Adjust your timezone
it: Regola il tuo fuso orario

en: Open a ticket
it: Apri un ticket

en: Can I have more than one calendar?
it: Posso avere più di un calendario?

en: View article
it: Visualizza articolo

en: Event log
it: Log degli eventi

en: License & Usage
it: Licenza & Uso

en: Common Problems
it: Problemi comuni

en: Creating Tickets
it: Creazione dei biglietti

en: Configuring Paypal for Tickets
it: Configurazione Paypal per i biglietti

en: All Extensions
it: Tutte le estensioni

en: Free extensions
it: Estensioni gratuite

en: FAQs
it: FAQ

en: All FAQs
it: Tutte le FAQ

en: Activate
it: Attiva

en: Add license key
it: Aggiungi chiave di licenza

en: Start Here
it: Inizia qui

en: logo icon
it: Icona logo

en: Get help for these products and learn more about products you don't have.
it: Chiedi aiuto per questi prodotti e scopri di più sui prodotti che non hai

en: Setting Notifications
it: Impostazioni Notifiche

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Customizing CSS (Video)
it: Personalizzare CSS (Video)

en: How to Customize Template Files
it: Come customizzare i File Template

en: Virtual
it: Virtuale

en: Hybrid
it: Ibrido

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Background Color
it: Colore di sfondo

[ctx: Text used for links to the General settings section.]
en: General
it: Generale

note: Translators: %s: Event singular.
en: %s Category Link
it: %s Categoria di Link.

note: Translators: %s: Event singular.
en: A link to a particular %s category.
it: Un link a una particolare%s categoria.

[ctx: A message shown in the mobile version when a day without events is selected.]
en: There are no events on this day.
it: Non ci sono eventi in questa giornata.

[ctx: The datepicker range definition when no more pages of events exist.]
en: Upcoming
it: Prossimi

[ctx: Text used for links to the Event Background Color setting.]
en: General Background Color
it: Colore di sfondo

[ctx: The grid hover color setting description.]
en: Bottom border highlight when hovering on a day
it: Bordo inferiore sull'hover di un giorno.

[ctx: Day hover color setting label.]
en: Day Hover
it: Hover di un giorno

[ctx: The multiday event bar color setting description.]
en: For all-day and multi-day events
it: Per gli eventi giorno completo e multi-giorno.

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: The days of the week text color setting label.]
en: Days of the Week
it: Giorni della Settimana

[ctx: The grid background color setting label.]
en: Grid Background
it: Sfondo griglia

[ctx: Capitalized label for the event website link.]
en: View %s Website
it: Visualizza il sito del %s

[ctx: Capitalized label for the venue website link.]
en: View %s Website
it: Visualizza il sito del %s

[ctx: Capitalized label for the organizer website link.]
en: View %s Website
it: Visualizza il sito dell'%s

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent
it: Trasparente

[ctx: Label for option to leave white (default).]
en: White
it: Bianco

[ctx: The grid lines color setting label.]
en: Grid Lines Color
it: Colori linee griglia

[ctx: The header for the font color control section.]
en: Set Font Colors
it: Imposta i colori dei font

[ctx: The header for the calendar grid color control section.]
en: Adjust Grid Colors
it: Personalizza i colori della griglia

[ctx: Text used for links to the Accent Color setting.]
en: Accent Color
it: Colore in risalto

note: Translators: 1: plural lowercase event term
en: View more %1$s.
it: Visualizza più %1$s.

en: WordPress 5.7 includes a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
it: WordPress 5.7 include un aggiornamento major jQuery che può causare problemi di incompatibilità e problemi con le vecchie versioni di The Events Calendar, Event Tickets e altri plugin.

en: You are using WordPress 5.7 which included a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
it: Stai usando WordPress 5.7 che include un aggiornamento major jQuery che può causare problemi di incompatibilità e problemi con le vecchie versioni di The Events Calendar, Event Tickets e altri plugin.

note: translators: the placeholder is the keyword(s), as the user entered it in the bar.
en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong> this month.
it: Non ci sono risultati <strong>"%1$s"</strong> in questo mese.

en: Event Title
it: Titolo evento

en: Use General
it: Uso generale

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Transparent
it: Trasparente

en: All calendar and event pages
it: Tutti i calendari e pagine eventi

en: Main date and time display on views and single event pages
it: Data principale ed ora mostrata nelle pagine singole degli eventi

en: Event Date and Time
it: Data evento ed ora

en: View Events
it: Visualizza eventi

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Links
it: Link

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Next page
it: Pagina successiva

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page, 2: Total pages.
en: %1$s of %2$s
it: %1$s di %2$s

en: Current Page
it: Pagina corrente

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: First page
it: Prima pagina

note: translators: %s: Number of items.
en: %s item | %s items
it[0]: %s elemento
it[1]: %s elementi

[ctx: The label for the field of the title of the List Widget.]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
it: Eventi in programma

[ctx: All day label for event]
en: All day
it: Tutto il giorno

en: Loading view.
it: Pagina di caricamento

en: For classic editor
it: Per l'editor classico

en: Event Details Background Color
it: Colore di sfondo per Event Details

en: These settings control the appearance of the single event pages.
it: Queste impostazioni controllano l'aspetto delle singole pagine evento.

en: Adjust Appearance
it: Modifica aspetto

en: For displayed URLs
it: Per gli URL mostrati

en: The batch registered does not have all the required fields.
it: Il batch registrato non contiene tutti i campi richiesti.

[ctx: A message to indicate there are no upcoming events.]
note: Translators: %1$s is the lowercase plural virtual event term.
en: There are no upcoming %1$s.
it: Non ci sono %1$s previsti.

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
it: Genera dati JSON-LD

[ctx: The label for the option to only show featured events in the List Widget]
en: Limit to featured events only
it: Mostra solo eventi

[ctx: The label for the option to hide the List Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
it: Nascondi questo widget se non ci sono eventi in programma.

[ctx: The name of the List Widget.]
en: Events List
it: Lista eventi

[ctx: The label for the amount of events to show in the List Widget.]
en: Show:
it: Mostra:

en: Set Font Colors
it: Imposta colori Font

en: Your email
it: La tua email

en: Want this emailed to you?
it: Vuoi ricevere questa email?

en: Keep this list of links on hand and stay subscribed to receive tips and tricks about The Events Calendar products.
it: Conserva questo elenco di link e mantieni la tua sottoscrizione per ricevere consigli e suggerimenti riguardo ai prodotti di The Events Calendar.

en: Thanks for installing The Events Calendar! Here are some handy resources for getting started with our plugins.
it: Grazie per aver installato The Events Calendar ! Qui potrai trovare utili risorse per iniziare ad utilizzare il nostro plugin.

en: Create an Event
it: Crea un evento

en: Check out our suite of add-ons
it: Controlla la nostra suite di add-on

en: Want to take your events to the next level?
it: Vuoi far avanzare i tuoi eventi al prossimo livello?

en: book with The Events Calendar logo
it: Libro con il logo di The Events Calendar

en: We can help with that
it: Possiamo aiutarti con questo

en: Migrating events from another calendar?
it: Vuoi migrare gli eventi da un altro calendario?

en: illustration of an event moving from one calendar to another
it: Immagine di un evento che si sposta da un calendario all'altro

en: Get started with online events
it: Comincia con gli eventi online

en: Tips and tools to help with planning online events, webinars, and more on WordPress and beyond.
it: Consigli e tool per aiutarti a pianificare eventi online, webinar, e molto altro su WordPress e non solo.

en: Virtual Event Resources
it: Risorse per eventi virtuali

en: illustration of a phone screen with a person's face
it: immagine di uno schermo telefonico con la faccia di una persona

en: Need a language other than English? We've got you covered here.
it: Hai bisogno di un altro linguaggio oltre all'inglese? Ci pensiamo noi.

en: Translations
it: Traduzioni

en: illustration of characters being translated
it: Immagine di caratteri che vengono tradotti

en: Dig deeper
it: Approfondisci

en: Ready to dig deeper? Our Knowledgebase can help you get the most out of The Events Calendar suite.
it: Pronto per approfondire? La nostra Knowledgebase ti può aiutare a sfruttare al massimo la suite di The Events Calendar.

en: illustration of a thought lightbulb coming from a book
it: Immagine della lampadina accesa che viene fuori da un libro

en: Check out the guide
it: Controlla la guida

en: New to The Events Calendar? Here's everything you need to get started.
it: Sei un nuovo utente di The Events Calendar? Qui c'è tutto ciò di cui hai bisogno per iniziare.

en: Getting Started Guide
it: Guida introduttiva

en: illustration of a book with The Events Calendar logo
it: Immagine di un libro con il logo di The Events Calendar

en: Helpful Resources
it: Risorse utili

en: View My Calendar
it: Vedi il mio calendario

en: Configure Settings
it: Configura impostazioni

en: The Events Calendar logo
it: Logo di The Events Calendar

en: Shapes and lines for visual interest
it: Linee e forme per l'interesse visivo

en: The Events Calendar brand logo
it: Logo The Events Calendar

en: Quick Links:
it: Link rapidi:

en: These APIs may include the following third party services: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).
it: Queste API possono includere i seguenti servizi di terze parti: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), e Zoom (email, Client ID, Client Secret).

note: translators: %1$d is replaced with a number of scheduled images.
en: %1$d new image was scheduled for import. | %1$d new images were scheduled for import.
it[0]: Era prevista l'importazione di %1$d nuova immagine.
it[1]: Era prevista l'importazione di %1$d nuove immagini.

en: Sell tickets and earn revenue for online events
it: Vendi biglietti e guadagna per eventi online

en: Add recurring events
it: Aggiungi eventi ricorrenti

en: Automated emails optimized for virtual events
it: Email automatizzate ottimizzate per eventi virtuali

en: Streamline your online events and increase revenue.
it: Manda i tuoi eventi online e incrementa i tuoi ricavi.

en: Virtual Events Marketing Bundle
it: Pacchetto di marketing per eventi virtuali

en: Embed livestreams and videos
it: Incorpora live streaming e video

en: Status control for canceled or postponed events
it: Controllo dello stato per eventi annullati o posticipati

en: Virtual event labels
it: Etichette di eventi virtuali

en: Zoom integration
it: Integrazione Zoom

en: Features to optimize your calendar for virtual events.
it: Funzionalità per ottimizzare il tuo calendario per eventi virtuali.

en: Create: <%= term %>
it: Crea: <%= term %>

en: FREE
it: GRATUITO

en: Active
it: Attivo

en: Already Installed
it: Già installato

en: Calendars, ticketing, and powerful WordPress tools to manage your events from start to finish.
it: Calendari, ticketing e potenti strumenti WordPress per gestire i tuoi eventi dall'inizio alla fine.

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
it: Un calendario. Innumerevoli modi per renderlo tuo.

en: Extensions
it: Estensioni

en: Browse Extensions
it: Esplora estensioni

en: Extensions are quick solutions our team came up with to solve specific issues you may need. (Note - extensions are not covered by our support team.)
it: Le estensioni sono soluzioni rapide che il nostro team ha ideato per risolvere problemi specifici di cui potresti aver bisogno. (Solo una nota: le estensioni non sono coperte dal nostro team di supporto.)

en: Free extensions to power up your plugins
it: Estensioni gratuite per accendere i tuoi plugin

en: Includes
it: Include

en: Save With A Bundle
it: Risparmia con un pacchetto

en: We've packaged our most popular plugins into bundles jam-packed with value.
it: Abbiamo impacchettato i nostri plugin più popolari in pacchetti pieni di valore.

en: The plugins you need at one discounted price
it: I plugin di cui hai bisogno a un prezzo scontato

en: Manage
it: Gestisci

en: All Solutions
it: Tutte le soluzioni

en: Save with Bundles
it: Risparmia con i pacchetti

en: TEC Logo
it: Logo TEC

en: From registration to attendance history, view every step of the event lifecycle with this HubSpot integration.
it: Dalla registrazione alla cronologia delle presenze, visualizza ogni fase del ciclo di vita dell'evento con questa integrazione HubSpot.

en: Reach Attendees
it: Raggiungi i partecipanti

en: Change "Events" to "Webinars," or "Venues" to "Livestream," or "Organizers" to "Hosts." Tailor your calendar for virtual events and meetings.
it: Cambia "Eventi" in "Webinar" o "Luoghi" in "Live streaming" o "Organizzatori" in "Ospitanti". Personalizza il tuo calendario per eventi e riunioni virtuali.

en: Adjust Label
it: Regola etichetta

en: Turn the venue name for your event into a clickable URL — a great way to link directly to a venue’s website or a virtual meeting.
it: Trasforma il nome del luogo del tuo evento in un URL cliccabile: un ottimo modo per collegarti direttamente al sito web di un luogo o a una riunione virtuale.

en: Link Directly to Webinar
it: Collegamento diretto al Webinar

en: Custom Venue Links
it: Link sedi personalizzate

en: Use this shortcode to display events that are currently in progress, like webinars and livestreams.
it: Utilizza questo shortcode per visualizzare gli eventi attualmente in corso, come webinar e live streaming.

en: Events Happening Now
it: Eventi in corso ora

en: When users click on the event title, they’ll be taken right to the source of your event, offering a direct route to join.
it: Quando gli utenti fanno clic sul titolo dell'evento, verranno indirizzati direttamente alla fonte del tuo evento, offrendo un percorso diretto per partecipare.

en: Create a strong call-to-action for attendees to "Join Webinar" instead of only sharing a website address.
it: Crea una chiamata all'azione per i partecipanti a "Partecipa al webinar" invece di condividere solo l'indirizzo di un sito web.

en: Website URL CTA
it: URLl del sito web CTA

en: All of our premium events management plugins at a deep discount.
it: Tutti i nostri plugin premium per la gestione degli eventi con un grande sconto.

en: Ultimate Bundle
it: Pacchetto definitivo

en: Handle event submissions with ticket sales and everything you need to build a robust community.
it: Gestisci gli invii di eventi con la vendita dei biglietti e tutto ciò di cui hai bisogno per costruire una solida comunità.

en: Community Manager Bundle
it: Pacchetto Community Manager

en: Fill your calendar with events from across the web, including Google Calendar, Meetup, and more.
it: Compila il tuo calendario con eventi da tutto il Web, inclusi Google Calendar, Meetup e altro ancora.

en: Save over 25%
it: Risparmia più del 25%

en: Event Importer Bundle
it: Pacchetto importatore di eventi

en: Ticket sales, attendee management, and email marketing for your events
it: Vendita di biglietti, gestione dei partecipanti e email marketing per i tuoi eventi

en: Save over 20%
it: Risparmia più del 20%

en: Events Marketing Bundle
it: Pacchetto marketing per eventi

[ctx: extension disallowed]
en: This extension has been programmatically disallowed. The most common reason is due to another The Events Calendar plugin having absorbed or replaced this extension's functionality. This extension plugin has been deactivated, and you should likely delete it.
it: Questa estensione è stata disabilitata a livello di codice. Il motivo più comune è dovuto al fatto che un altro plugin Modern Tribe ha assorbito o sostituito la funzionalità di questa estensione. Questo plug-in è stato disattivato e probabilmente dovresti eliminarlo.

en: Virtual Events
it: Eventi virtuali

en: Random Images
it: Immagini casuali

en: Email notifications
it: Notifiche email

en: Shortcodes
it: Shortcode

en: Premium support
it: Supporto premium

en: Horizontal or vertical
it: Orizzontale o verticale

en: Automatically import your events
it: Importa automaticamente i tuoi eventi

en: Attendee reports
it: Riepilogo Partecipanti

en: Paypal integration
it: Integrazione con PayPal

en: Import & export events
it: Importa e esporta gli eventi

en: Users submit events and sell tickets
it: Gli utenti inviano eventi e vendono biglietti

en: Add tickets and RSVP to any post
it: Aggiungi biglietti e RSVP a qualsiasi post

en: Manage tickets from WordPress
it: Gestisci i biglietti da WordPress

en: Multi-Image Support
it: Supporto multi immagine

en: Beautiful display options for your favorite photos.
it: Bellissime opzioni di visualizzazione per le tue foto preferite.

en: Integrated with your events on Eventbrite
it: Integrato con i tuoi eventi su Eventbrite

en: Ticket availability automatically updates
it: La disponibilità dei biglietti si aggiorna automaticamente

en: Unite the power of TEC with the ticketing of Eventbrite
it: Unisci la potenza di TEC con i biglietti di Eventbrite

en: Sales reporting
it: Reportistica sulle vendite

en: No admin access required
it: Nessun accesso amministratore richiesto

en: Split commission with users
it: Commissione divisa con gli utenti

en: Registered User Settings
it: Impostazioni utente registrato

en: Run your own events marketplace
it: Gestisci il tuo mercato degli eventi

en: Event Submission Form
it: Modulo di segnalazione dell'evento

en: Publishing Control
it: Controllo della pubblicazione

en: Users submit events to your calendar
it: Gli utenti inviano eventi al tuo calendario

en: Filter distance (for Events Calendar Pro)
it: Distanza del filtro (for Events Calendar Pro)

en: Filter category, price, and more
it: Filtro categoria, prezzo e altro

en: Configurable set of filters
it: Set di filtri configurabile

en: Help users find exactly the right event
it: Aiuta gli utenti a trovare l'evento giusto

en: Segment your attendee lists
it: Segmenta gli elenchi dei partecipanti

en: Streamline your email process
it: Semplifica il tuo processo di posta elettronica

en: Customize email templates
it: Personalizza i modelli di email

en: Automate email touchpoints
it: Automatizza i touchpoint di posta elettronica

en: An email marketing solution for events and the people running them
it: Una soluzione di email marketing per eventi e per le persone che li gestiscono

en: Custom attendee registration fields
it: Campi di registrazione dei partecipanti personalizzati

en: Ticket scanning with mobile app
it: Scansione dei biglietti con l'app mobile

en: Custom registration fields
it: Campi di registrazione personalizzati

en: Monetize your events
it: Monetizza i tuoi eventi

en: Customizable ticket template
it: Template biglietti personalizzabile

en: Manage ticketing and RSVPs
it: Gestisci i ticket e RSVP

en: Additional views
it: Viste aggiuntive

en: Power up your calendar with Pro
it: Potenzia il tuo calendario con Pro

en: Refine by date, location, or keyword
it: Perfeziona per data, posizione o parola chiave

en: Works with Google Calendar, Meetup, and more
it: Funziona con Google Calendar, Meetup e altri ancora

en: Schedule automated imports
it: Pianifica le importazioni automatiche

en: Automated imports for your calendar
it: Importazioni automatizzate per il tuo calendario

en: Multiple views
it: Viste multiple

en: WooCommerce compatibility
it: Compatibilità con WooCommerce

en: Customizable
it: Personalizzabile

en: Our flagship free calendar
it: Riferimento

en: Using this function before "plugins_loaded" action has fired can return unreliable results.
it: L'uso di questa funzione prima che l'azione "plugins_loaded" si attivi può restituire risultati inaffidabili.

en: Latest Past %s
it: Ultimi eventi | %s

note: translators: %1$s: events (plural), %2$s: the formatted date string, e.g. "February 22, 2020". %3$s html link to next day with available events.
en: No %1$s scheduled for %2$s. %3$s
it: Nessun %1$s in programma per %2$s. %3$s

note: translators: the placeholder is an html link to the next month with available events.
en: There were no results found for this view. %1$s
it: Nessun risultato trovato per %1$s

note: translators: %1$s: events (plural), %2$s: the formatted date string, e.g. "February 22, 2020".
en: No %1$s scheduled for %2$s.
it: Nessun %1$s in programma per %2$s.

en: There were no results found for this view.
it: Nessun risultato trovato

note: translators: 1: opening href tag 2: event label plural 3: closing href tag
en: Jump to the %1$snext upcoming %2$s%3$s.
it: Vai ai %1$sprossimi eventi in programma %2$s%3$s.

en: Eventbrite Authentication
it: Autenticazione Eventbrite

en: Meetup Authentication
it: Autenticazione Meetup

en: Import Name:
it: Nome Importazione

note: translators: %s: Events (plural).
en: Export %s
it: Esporta %s

en: Optional
it: Facoltativo

en: Next day
it: Giorno successivo

en: Next month
it: Mese successivo

en: Previous month, %1$s
it: Mese precedente, %1$s

en: Next month, %1$s
it: Mese successivo, %1$s

note: translators: %s: Protected post title.
en: Protected: %s
it: Protetto: %s

note: translators: %s: events (plural).
en: Search for %s
it: Cerca per %s

en: Previous day
it: Giorno precedente

note: translators: %s: Events (plural).
en: Has %s
it: Ha %s

note: translators: %s: Events (plural).
en: Has featured %s
it: In primo piano %s

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Event Title Color
it: Colore del Titolo dell'Evento

en: Click to toggle datepicker
it: Cliccare per aprire/chiudere il selettore della data

en: Recommended for all sites using the updated calendar views.
it: Si raccomanda di utilizzare la vista aggiornata del calendario in tutti i siti

en: You do not have an active connection to Meetup through your account and Event Aggregator.
it: Non hai una connessione attiva a Meetup tramite il tuo account e Event Aggregator

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes link when the KEY is plain]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and has restricted access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you must use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s.
it: A partire da Agosto 2019, Meetup non supporta più le API keys, e ha limitato l'accesso tramite le tue chiavi esistenti. Come alternativa, puoi usare OAuth2 e aggiornare The Events Calendar all'ultima versione. Scopri di più qui %1$s

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and will restrict access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you should use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s
it: A partire da Agosto 2019, Meetup non supporta più le API keys, e ha limitato l'accesso tramite le tue chiavi esistenti. Come alternativa, puoi usare OAuth2 e aggiornare The Events Calendar all'ultima versione. Scopri di più qui %1$s

en: Eventbrite event not found.
it: Evento Eventbrite non trovato.

en: Eventbrite user not found.
it: Utente Eventbrite non trovato.

en: Webhook not registered properly.
it: Webhook non registrato correttamente

en: Eventbrite organizer not found.
it: Organizzatore Eventbrite non trovato.

en: Eventbrite token is not valid.
it: Token Eventbrite non valido.

en: Events cannot be imported because we received an error from Eventbrite:
it: GLi eventi non possono essere importati a causa di un errore ricevuto da Eventbrite:

en: Events cannot be imported because we received an error from Facebook:
it: Gli eventi non possono essere importati a causa di un errore ricevuto da Facebook:

en: Event not owned, you cannot edit it.
it: Non hai i diritti per modificare l'evento.

en: This webhook action is not currently supported.
it: Questa azione webhook non è attualmente supportata

en: You do not have an active connection to Eventbrite through your account and Event Aggregator.
it: Non hai una connessione attiva con Eventbrite tramite il tuo account e Event Aggregator

en: Eventbrite sync data invalid.
it: Dati sincronizzazione Eventbrite non validi.

en: Eventbrite venue not found.
it: Luogo Eventbrite non trovato.

en: Eventbrite parsed object is empty.
it: L'oggetto Eventbrite analizzato è vuoto.

en: Eventbrite parsed object ID is empty.
it: L'ID oggetto Eventbrite analizzato è vuoto.

en: Eventbrite parsed object type is empty.
it: Il tipo oggetto Eventbrite analizzato è vuoto.

[ctx: Placeholder used for the facebook restriction link]
en: Events cannot be imported because Facebook has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can %1$s.
it: Gli eventi non possono essere importati perchè Facebook ha restituito un errore. Questo può significare che l'ID evento non esiste, l'evento è stato contrassegnato come Privato oppure l'evento o l'origine sono stati limitati da Facebook. Tu puoi %1$s.

en: Event cannot be synced to Eventbrite because we received an error from Eventbrite.
it: L'evento non può essere sincronizzato con Eventbrite perchè è stato ricevuto un errore da Eventbrite.

en: Successfully disconnected Eventbrite
it: Eventbrite è stato disconnesso correttamente.

en: Successfully synced event to Eventbrite
it: Evento Eventbrite sincronizzato correttamente

en: The import being fetched is not queued up for importing. Please try the import again.
it: L'importazione scaricata non è stata accodata per l'importazione. Si prega di ritentare l'importazione più tardi.

en: Successfully marked event for import from Eventbrite
it: Evento contrassegnato per l'importazione su Eventbrite con successo

en: Successfully connected to Eventbrite
it: Connessione con Eventbrite avvenuta con successo

en: read more about Facebook restrictions in our knowledgebase
it: leggi tutto sulle restrizioni di Facebook nella nostra documentazione di base

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
it: Contatta il tuo system administrator o l'amministratore dell'host e chiedi di effettuare un upgrade all'ultima versione di PHP

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
it[0]: <b>%1$s</b> richiede <b>PHP %2$s</b> o successivo.
it[1]: <b>%1$s</b> richiedono <b>PHP %2$s</b> o successivo.

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
it: Per consentire un migliore controllo delle date, miglioramenti avanzati della sicurezza e aumento delle prestazioni.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
it: e

en: + %d More | + %d More
it[0]: + %d in più
it[1]: + %d in più

note: translators: %s: Event (plural or singular).
en: Previous %1$s
it: Precedente %1$s

note: translators: %s: Event (plural or singular).
en: Next %1$s
it: Prossimo %1$s

en: Select date.
it: Seleziona la data.

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Search for events
it: Ricerca per eventi

en: Continue Reading
it: Continua a leggere

en: see all
it: vedi tutti

en: Recurring event
it: Evento ricorrente

en: Views Navigation
it: Viste Navigazione

en: Featured
it: Segnalati

en: In a location
it: In una posizione

note: translators: %s: events (plural).
en: Enter Keyword. Search for %s by Keyword.
it: Inserisci Parola Chiave. Cerca %s per Parola Chiave.

en: Add me to the list
it: Aggiungimi alla lista

en: Upgrade your calendar.
it: Aggiorna il tuo calendario.

en: Start your upgrade
it: Avvia l'aggiornamento

en: Step 1 of 2
it: Passaggio 1 di 2

en: Confirm your upgrade
it: Conferma l'aggiornamento

en: Existing calendar customizations will be overridden.
it: Le personalizzazioni del calendario esistente saranno sovrascritte.

en: I'm not ready
it: Non sono pronto

en: Step 2 of 2
it: Passaggio 2 di 2

en: Let's go!
it: Andiamo!

en: You're all set!
it: È tutto configurato!

en: Connect to Meetup
it: Connettiti a Meetup

en: This is especially true if you have made any code customizations to your calendar.
it: Questo è particolarmente vero se hai fatto qualche modifica al codice del tuo calendario.

en: We recommend making this update on a %1$sstaging site%2$s.
it: SI raccomanda di eseguire questo aggiornamento in un %1$sambiente di staging%2$s.

en: If you have any template overrides, custom calendar CSS, or other code customizations to your calendar, those modifications will be overridden by the new designs.
it: Se hai qualsiasi personalizzazione del template, CSS personalizzato per il calendario oppure altri codici personalizzati, questi modifiche verranno sovrascritte dal nuovo design.

en: Learn more about the upgrade
it: Scopri di più circa l'aggiornamento

en: We've redesigned all of the calendar views to give you and your users a better experience. Beyond a brand new look, we've optimized every design for mobile and introduced key improvements for each view.
it: Abbiamo ridisegnato tutte le viste calendario per dare a te ed ai tuoi utenti uns migliore esperienza. Dietro al nuovo look, abbiamo ottimizzato il design per i dispositivi mobile ed introdotto miglioramenti chiave per ogni vista.

en: A new look for The Events Calendar is here!
it: Un nuovo look per The Events Calendar è qui!

en: screenshot of updated calendar views
it: Screenshot delle viste calendario aggiornate

en: Go check out your new calendar designs! Each calendar view has been updated, so feel free to enable views you may not have been using. If necessary, you can revert back to the legacy calendar views in the Display tab of your Event Settings.
it: Guarda il nuovo design del calendario! Ogni vista calendario è stata aggiornata, quindi sentiti libero di abilitare le visualizzazioni che non hai mai usato. Se necessario, puoi tornare indietro alla tradizionale visualizzazione calendario dal tab Display delle tue Impostazioni Evento.

en: Themer's Guide
it: Guida alla gestione dei temi

en: Welcome to The Events Calendar!
it: Benvenuto a The Events Calendar!

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: To continue using The Events Calendar, please install the latest version of
it: Per continuare a usare The Events Calendar, installa l'ultima versione di

en: Please log in to enable event imports from Meetup.
it: Effettua il login per abilitare le importazioni di eventi da Meetup.

en: Log into Meetup
it: Login a Meetup

[ctx: link for connecting meetup]
en: Connect to Meetup
it: Connettiti a Meetup

en: (do not override)
it: Non sovrascrivere

en: Upgrade your calendar views
it: Aggiorna le tue viste calendario

en: Enable the Gutenberg block editor interface for creating events.
it: Abilita l'editor Gutenberg per creare eventi

en: Start date for Eventbrite Tickets is Required
it: La data di inizio dei biglietti Eventbrite è necessaria

en: %s scheduled.
it: %s programmato.

[ctx: The datepicker label when the range start is now.]
en: Now
it: Ora

en: %s reverted to draft.
it: %s ripristinato come bozza.

en: %s published privately.
it: %s pubblicato privatamente.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
it: SI raccomanda una proporzione di 16:9 per le immagini in evidenza.

en: And if you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
it: E se salti questo, va bene! %1$s continuerà a funzionare perfettamente.

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our %2$s community. If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on events management, WordPress, and our products from time to time.
it: Ciao, %1$s! Questo è un invito ad aiutare la nostra comunità %2$s. Se accetti, alcuni dati sull'utilizzo di %2$s verranno condivisi con i nostri team (in modo che possano darsi da fare per migliorare). Di volta in volta condivideremo anche alcune informazioni utili sulla gestione degli eventi, WordPress e i nostri prodotti.

en: Moving your license keys
it: Sposta le tue chiavi di licenza

en: and
it: e

en: Terms
it: Termini

[ctx: The associated field is required.]
en: (required)
it: (obbligatorio)

en: View and manage your license keys
it: Visualizza e gestisci le tue chiavi di licenza

en: Helpful Links:
it: Link utili:

en: Promoter All rights reserved.
it: Promotore Tutti i diritti riservati.

en: Authorize Promoter
it: Autorizza Promotore

en: Please log in to continue
it: Accedi per continuare

en: We hope you love %1$s
it: CI auguriamo che ti piaccia %1$s

en: Licenses for Multisites
it: Licenze Multisito

en: Please authorize to continue onboarding.
it: Autorizza a continuare l'onboarding.

en: Sorry, unable to authenticate your site. Please contact Promoter support.
it: Spiacenti, impossibile autenticare il tuo sito. Contatta il supporto del Promoter.

en: Please log out and log back in as an admin account
it: Esci e accedi di nuovo come account amministratore

en: You do not have access to authenticate this site.
it: Non hai accesso per autenticare questo sito.

en: Promoter would like to sync with your site
it: Promoter vorrebbe sincronizzarsi con il tuo sito

en: Expired license keys and subscriptions
it: Abbonamenti e chiavi di licenza scadute

en: Why am I being told my license key is out of installs?
it: Perché mi viene detto che la mia chiave di licenza ha terminato le installazioni?

en: In order to register a plugin license, you'll first need to %1$sdownload and install%2$s the plugin you purchased. You can download the latest version of your plugin(s) from %3$syour account's downloads page%4$s. Once the plugin is installed and activated on this site, the license key field will appear below.
it: Per registrare una licenza plug-in, devi prima %1$sscaricare e installare%2$s il plug-in che hai acquistato. Puoi scaricare l'ultima versione dei tuoi plug-in dalla %3$spagina di download del tuo account%4$s. Una volta che il plugin è installato e attivato su questo sito, il campo della chiave di licenza apparirà sotto.

en: If you've purchased a premium add-on, you'll need to enter your license key here in order to have access to automatic updates when new versions are available.
it: Se hai acquistato un add-on premium, devi inserire la tua chiave di licenza per avere gli aggiornamenti automatici quando nuove versioni sono disponibili.

en: North Macedonia
it: Macedonia del Nord

en: Select the date format used for elements with minimal space, such as in datepickers.
it: Seleziona il formato della data utilizzato per gli elementi con uno spazio minimo, ad esempio in datepicker.

en: There’s a new version of %1$s available, but your license is expired. You’ll need to renew your license to get access to the latest version. If you plan to continue using your current version of the plugin(s), be sure to use a compatible version of The Events Calendar. %2$s
it: E' disponibile una nuova versione di %1$s, ma la tua licenza è scaduta. Devi rinnovare la tua licenza per ottenere l'ultima versione. Se hai intenzione di continuare ad usare la versione attuale del plugin, verifica che sia compatibile con la versione %2$s di The Events Calendar,

en: The Action Logger will dispatch any logging message using the "tribe_log" action writing, by default, to the PHP error log.
it: L'Action Logger invierà qualsiasi messaggio di registrazione utilizzando l'azione di scrittura "tribe_log" (impostazione predefinita) nel log degli errori PHP.

en: Action-based Logger
it: Logger basato sull'azione

en: Your update failed due to an incompatibility between the version (%1$s) of the %2$s you tried to update to and the version of %3$s that you are using. %4$s
it: L'aggiornamento è fallito per una incompatibilità tra la versione (%1$s) di %2$s che hai provato ad installare e la versione di %3$s che stai usando. %4$s

en: Key
it: Chiave

en: Confirm
it: Conferma

en: %s must be a valid URL.
it: %s deve essere un URL valido.

en: Value
it: Valore

en: Read more.
it: Leggi tutto.

en: State
it: Stato

en: Writes
it: Scrive

en: Reads
it: Legge

en: Open the modal window
it: Apri questa finestra

en: Close this dialog window
it: Chiudi la finestra di dialogo

en: Open the dialog window
it: Apri la finestra di dialogo

en: Tags
it: Tag

en: Event Venue
it: Luogo dell'evento

en: Show Map
it: Mostra mappa

en: Enable Maps
it: Abilita mappe

en: Show Map:
it: Mostra mappa:

en: (click here for details)
it: (fai clic qui per i dettagli)

en: Add Description...
it: Aggiungi descrizione...

note: translators: %s: duration
en: %s ago
it: %s fa

en: Event Organizers
it: Organizzatori degli eventi

en: Unknown Column
it: Colonna sconosciuta

en: There was an error building the record queue:
it: Si è verificato un errore nel costruire la coda dei record:

note: translators: %s: duration
en: %s from now
it: %s da ora

en: Problem loading the block, please remove this block to restart.
it: Si è verificato un problema nel caricamento del blocco, rimuovetelo per riavviare.

en: Text Array
it: Array di testo

en: Numeric Array
it: Array numerico

en: Event Blocks
it: Blocchi eventi

en: All day
it: Giornata intera

en: Add Button Text
it: Aggiungi testo al pulsante

en: Show Map Link:
it: Mostrare il link della mappa:

en: Activate Block Editor for Events
it: Attiva l'editor a blocchi per gli eventi

en: Show Custom Fields metabox
it: Mostra metabox campi personalizzati

en: click here
it: fai clic qui

en: If you want to stop and clear current asynchronous import processes %1$s.
it: Se desideri interrompere e cancellare i processi di importazione asincrona correnti %1$s.

en: Import Process System
it: Sistema del processo di importazione

en: The Asynchronous import process is faster and does not rely on WordPress Cron but might not work correctly in all WordPress installations, try switching to the Cron-based process for maximum compatibility.
it: Il processo di importazione asincrona è più veloce e non si basa su WordPress Cron ma potrebbe non funzionare correttamente in tutte le installazioni di WordPress, prova a passare al processo basato su Cron per la massima compatibilità.

en: Stop current processes
it: Arresta i processi in corso

en: Import from Eventbrite URL
it: Importa da un URL Eventbrite

en: The Events Calendar comes with an API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %1$s. %2$s.
it: The Events Calendar viene fornito con una chiave API per la funzionalità di base delle mappe. Se si desidera utilizzare funzioni più avanzate come pins personalizzati o caricamento dinamico delle mappe, è necessario ottenere la propria %1$s. %2$s.

en: You are using The Events Calendar's built-in Google Maps API key.
it: Stai usando la chiave API integrata di Google Maps API di The Events Calendar.

en: If you do not add your own API key, the built-in API key will always populate this field and some map-related functionality will be limited
it: Se non si aggiunge la propria chiave API, questo campo conterrà sempre quella predefinita e alcune funzionalità relative alla mappa saranno limitate

en: to create your own free Google Maps API key.
it: per creare la tua chiave API gratuita di Google Maps.

en: Asynchronous
it: Asincrono

en: Unsupported
it: Non supportato

en: You are using a custom Google Maps API key.
it: Stai utilizzando una chiave API di Google Maps personalizzata.

en: Cron-based
it: Usa WP Cron

en: to learn more about using it with The Events Calendar
it: per saperne di più su come usarlo con The Events Calendar

en: No asynchronous queue processes to clear.
it: Nessuna coda asincrona da cancellare.

en: Successfully stopped and cleared 1 asynchronous queue process. | Successfully stopped and cleared %d asynchronous queue processes.
it[0]: Fermato con successo e cancellato 1 processo di coda asincrona.
it[1]: Fermato con successo e cancellati %d processi di coda asincrona.

en: Unable to process this import - a breakage or conflict may have resulted in the import halting.
it: Impossibile elaborare questa importazione - una rottura o un conflitto può aver causato l'arresto delle importazioni.

en: Include events with one of the post IDs specified in the array of CSV list, date filters will be ignored.
it: Includi eventi con uno dei post ID specificati nell'array dell'elenco CSV, i filtri data saranno ignorati.

en: Events should be filtered by their post_parent being the specified one.
it: Gli eventi dovrebbero essere filtrati in base al loro post_parent specificato.

en: The event category ID or name
it: L'ID o il nome della categoria dell'evento

en: The event tag ID or name
it: L'ID o il nome del tag evento

en: Calendar of %s
it: Calendario di %s

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
it: Se hai esteso i nostri plugin per l'invio di dati a servizi di terze parti come Eventbrite, Google Maps o PayPal, le informazioni sull'utente possono essere trasmesse a questi servizi esterni. Questi servizi possono essere situati all'estero.

en: %s Search and Views Navigation
it: %s Ricerca e viste Navigazione

en: %s Views Navigation
it: %s Viste Navigazione

en: Where We Send Your Data
it: Dove mandiamo i tuoi dati

en: Certain data may be exported or removed upon users’ requests via the existing Exporter or Eraser. Please note, however, that several “edge cases” exist in which we are unable to perfect the gathering and export of all data for your end users. We suggest running a search in your local database, as well as within the WordPress Dashboard, in order to identify all data collected and stored for your specific user requests.
it: Alcuni dati possono essere esportati o rimossi su richiesta dell'utente tramite l'Esportatore o Cancellatore. Si prega di notare, tuttavia, che esistono diversi "casi limite" in cui non siamo in grado di perfezionare la raccolta e l'esportazione di tutti i dati per i vostri utenti finali. Ti consigliamo di effettuare una ricerca nel tuo database locale, così come all'interno della bacheca di WordPress, al fine di identificare tutti i dati raccolti e memorizzati per le tue specifiche richieste degli utenti.

en: How Long You Retain this Data
it: Per quanto conserviamo questi dati

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
it: Tutte le informazioni (dati) sono conservate nel database locale a tempo indeterminato, salvo diversa cancellazione.

en: We make use of certain APIs, in order to provide specific features.
it: Utilizziamo alcune chiavi API, per fornire caratteristiche specifiche.

en: API Keys
it: Chiavi API

en: Please note that to create new events through the Community Events submission form, a user must hold a website account on this domain. This information is retained in the local database. It is also possible to create events anonymously, if the site owner has this option enabled.
it: Si prega di notare che per creare nuovi eventi attraverso il modulo di caricamento di Community Events, un utente deve possedere un account web su questo dominio. Queste informazioni sono conservate nella banca dati locale. È anche possibile creare eventi in forma anonima, se il proprietario del sito ha abilitato questa opzione.

en: When purchasing Eventbrite Tickets, attendee, purchaser, and order information are stored and managed by Eventbrite.
it: Al momento dell'acquisto di Eventbrite Tickets, le informazioni relative ai partecipanti, agli acquirenti e agli ordini sono archiviate e gestite da Eventbrite.

en: Import origin data (URL from where events are being imported—such as Eventbrite, MeetUp, other compatible URL sources, and more, which can include similar or same data as listed above)
it: Importa i dati di origine (URL da dove vengono importati gli eventi, come Eventbrite, MeetUp, altre fonti URL compatibili, e altro ancora, che possono includere dati simili o identici a quelli sopra elencati)

en: Eventbrite Ticket information: name, description, cost, type, quantity
it: Informazioni su Eventbrite Tickets: nome, descrizione, costo, tipo, quantità

en: Event information: website, cost, description, date, time, image
it: Informazioni sull'evento: sito web, costo, descrizione, data, ora, immagine

en: Organizer information: name, phone, website, email
it: Informazioni sull'organizzatore: nome, telefono, sito web, email

en: Suggested text:
it: Testo suggerito:

en: Through the usage of The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets, and Community Events plugins, as well as our Event Aggregator Import service (contained within The Events Calendar plugin), information may be collected and stored within your website’s database.
it: Attraverso l'utilizzo di The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets, e plugin Community Events, così come il nostro servizio Event Aggregator Import (contenuto nel plugin The Events Calendar), le informazioni possono essere raccolte e memorizzate nel database del tuo sito web.

en: If you create, submit, import, save, or publish Event, Venue, or Organizer information, such information is retained in the local database:
it: Se si creano, inviano, importano, salvano o pubblicano informazioni su eventi, luoghi o organizzatori, tali informazioni vengono conservate nel database locale:

en: Venue information: name, address, city, country, state, postal code, phone, website, geographical coordinates (latitude and longitude)
it: Informazioni sul luogo: nome, indirizzo, città, stato, regione, cap, telefono, sito web, coordinate geografiche (latitudine e longitudine)

en: All data present within a CSV or ICS file and external URLs (for events, venues, organizers, and tickets)
it: Tutti i dati presenti all'interno di un file CSV o ICS e URL esterni (per eventi, sedi, organizzatori e biglietti)

en: Importing Events, Venues, and Organizers:
it: Importazione degli eventi, delle sedi e degli organizzatori in corso:

en: An event having a post meta value of `%s` meridian is not valid. Make sure it is either `am` or `pm`, or remove it entirely if using the 24-hour format.
it: Un evento che ha un valore post meta di `%s's` meridiane non è valido. Assicurarsi che sia `amo `pm` o `pm`, o rimuoverlo completamente se si usa il formato 24 ore.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (am/pm) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
it: Un evento che ha un valore post meta di `%s's` ore (am/pm) non è valido. Assicurati che sia da 1 a 12.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (12-hour) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
it: Un evento che ha un valore post meta di `%s` ore (12 ore) non è valido. Assicurati che sia da 1 a 12.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (24-hour) is not valid. Make sure it is from 0 to 23.
it: Un evento che ha un valore post meta di `%s` ore (24 ore) non è valido. Assicurati che sia da 0 a 23.

en: An event having a post meta value of `%s` minutes is not valid. Make sure it is from 0 to 59.
it: Un evento che ha un valore post meta di `%s` minuti non è valido. Assicurati che sia da 0 a 59.

en: Hello,
it: Ciao,

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of The Events Calendar and its Add-ons.
it: Queste informazioni servono da guida sulle sezioni che devono essere modificate a causa dell'utilizzo di The Events Calendar e dei suoi addons.

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
it: È necessario includere le informazioni riportate di seguito nelle sezioni corrette della tua politica sulla privacy.

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
it: Queste informazioni sono solo a titolo indicativo e non devono essere considerate come consulenza legale.

en: What personal data we collect and why we collect it
it: Quali dati personali raccogliamo e perché li raccogliamo

en: None
it: Nessuno

en: Eventbrite Import Settings
it: Impostazioni di importazione Eventbrite

en: The default post status for events imported via Eventbrite
it: Lo stato predefinito per gli eventi importati tramite Eventbrite

en: The default event category for events imported via Eventbrite
it: La categoria di eventi predefinita per gli eventi importati tramite Eventbrite

en: Do more with Eventbrite Tickets
it: Fai di più con Eventbrite Tickets

en: Learn more
it: Ulteriori informazioni

en: Import from Eventbrite
it: Importa da Eventbrite

en: Disclaimer:
it: Esclusione di responsabilità:

en: Event, Venue, and Organizer Information
it: Informazioni su sull'evento, la sede e l'organizzatore

en: Invalid Meetup URL
it: URL Meetup non valido

en: Invalid Facebook URL
it: URL Facebook non valido

en: Invalid Eventbrite URL
it: URL Eventbrite non valido

en: Connect to Eventbrite
it: Connetti a Eventbrite

en: timezone settings
it: impostazioni fuso orario

[ctx: link for connecting eventbrite]
en: Connect to Eventbrite
it: Connetti a Eventbrite

en: Refresh your connection to Eventbrite
it: Aggiorna la tua connessione a Eventbrite

en: You need to connect Event Aggregator to Eventbrite to import your events from Eventbrite.
it: È necessario collegare Event Aggregator a Eventbrite per importare i tuoi eventi da Eventbrite.

en: You have not connected Event Aggregator to Eventbrite
it: Non hai collegato Event Aggregator a Eventbrite

en: Limited connectivity with Eventbrite
it: Connettività limitata con Eventbrite

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Eventbrite on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
it: Le importazioni una tantum includono tutti gli eventi attualmente elencati, mentre le importazioni pianificate caricano automaticamente i nuovi eventi e gli aggiornamenti da Eventbrite secondo un calendario prestabilito. Gli eventi singoli possono essere aggiunti tramite un'importazione una tantum.

en: Please log in to enable event imports from Eventbrite.
it: Effettua il login per abilitare le importazioni di eventi da Eventbrite.

en: Log into Eventbrite
it: Accedi a Eventbrite

en: Import Source
it: Fonte Importazione

en: Select Source
it: Seleziona sorgente

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from Eventbrite.
it: Usa i filtri per restringere quali eventi vengono recuperati da Eventbrite.

en: Events will be imported with the same timezone as defined on eventbrite.com. You can make use of The Events Calendar's
it: Gli eventi saranno importati con lo stesso fuso orario definito su eventbrite.com. È possibile utilizzare The Events Calendar

en: to change how the actual time is displayed on your calendar.
it: per modificare la modalità di visualizzazione dell'ora effettiva sul calendario.

en: The number of events available in the preview may be limited by your %1$sImport Settings.%2$s
it: Il numero di eventi disponibili nell'anteprima può essere limitato dalle %1$sImpostazioni di importazione.%2$s

en: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com URL.
it: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com url.

en: Import from your Eventbrite account
it: Importa dal tuo account Eventbrite

en: Settings > General
it: Impostazioni > Generale

en: You need to connect to Eventbrite for Event Aggregator to work properly
it: È necessario collegarsi a Eventbrite perché Event Aggregator funzioni correttamente

en: Events cannot be imported because Eventbrite has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Eventbrite. You can <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">read more about Eventbrite restrictions in our knowledgebase</a>.
it: Gli eventi non possono essere importati perché Eventbrite ha restituito un errore. Questo potrebbe significare che l'ID evento non esiste, l'evento o la fonte è contrassegnato come Privato, o l'evento o la fonte è stato altrimenti limitato da Eventbrite. Puoi <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">leggere di più sulle restrizioni Eventbrite nella nostra knowledgebase</a>.

en: No upcoming Eventbrite events found.
it: Non sono stati trovati eventi Eventbrite in arrivo.

en: Successfully fetched Eventbrite Token
it: Token Eventbrite recuperato con successo

en: Please provide a Eventbrite URL when importing from Eventbrite.
it: Si prega di fornire un URL Eventbrite quando si importa da Eventbrite.

en: Read more
it: Leggi tutto

en: There is an JSON error with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
it: C'è un errore JSON con il server Event Aggregator. Si prega di riprovare l'importazione più tardi.

en: Create, run and manage Event Aggregator imports.
it: Crea, esegui e gestisci le importazioni di Event Aggregator.

en: The import unique ID as provided by Event Aggregator service
it: L'ID univoco di importazione fornito dal servizio Event Aggregator

en: The hash of the next expected batch, as previously provided by the client
it: L'hash del prossimo batch previsto, come precedentemente fornito dal cliente

en: The current status of the import.
it: Lo stato attuale dell'importazione.

en: The percentage of import completed.
it: La percentuale di importazione completata.

en: The current interval, in seconds, between the end of a batch process and the start of the next; as set on the server.
it: L'intervallo corrente, in secondi, tra la fine di un processo batch e l'inizio del successivo; come impostato sul server.

en: The new status of the import.
it: Il nuovo stato dell'importazione.

en: The new status message for the user, not localized.
it: Il nuovo messaggio di stato per l'utente, non localizzato.

en: The new status message slug, to allow for localized messages.
it: Il nuovo messaggio di stato slug, per consentire messaggi localizzati.

[ctx: 2018 user survey]
en: <strong>The Events Calendar Annual Survey:</strong> share your feedback with our team—%1$s!
it: <strong>Sondaggio annuale di The Events Calendar:</strong> condividi il tuo feedback con il nostro team -%1$s!

[ctx: 2018 user survey]
en: take the survey now
it: rispondi al sondaggio ora

en: one week
it: una settimana

en: one month
it: un mese

en: Every %d Minutes
it: Ogni %d minuti

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
it: riprovare tra %s circa

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
it: riprovare il %s

en: The requested page was not found.
it: La pagina richiesta non è stata trovata.

en: 3 years
it: 3 anni

en: 2 years
it: 2 anni

en: 1 year
it: 1 anno

en: 9 months
it: 9 mesi

en: 6 months
it: 6 mesi

en: 3 months
it: 3 mesi

en: This option allows you to automatically move past events to trash.
it: Questa opzione ti permette di cestinare automaticamente gli eventi passati.

en: Move to trash events older than
it: Cestina eventi più vecchi di

en: Time Zone:
it: Fuso orario:

en: Permanently delete events older than
it: Elimina permanentemente eventi più vecchi di

en: This option allows you to bulk delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way to reverse the changes.
it: Questa opzione consente di eliminare in blocco gli eventi passati. Fai attenzione e fai il backup del tuo database prima di rimuovere i tuoi eventi in quanto non c'è modo di invertire le modifiche.

[ctx: Customizer static front page setting]
en: Main %s Page
it: Pagina %s Principale

en: Download our Events Gutenberg extension and start using the block editor on your events!
it: Scarica la nostra estensione Events Gutenberg e inizia a utilizzare l'editor a blocchi per i tuoi eventi!

en: Looks like you are using Gutenberg on this WordPress installation. %1$s
it: Sembra che tu stia usando Gutenberg in questa installazione di WordPress. %1$s

en: The number of events per page on the List, Photo, and Map Views. Does not affect other views.
it: Il numero di eventi per pagina sulla vista Elenco, Foto e Mappa. Non influisce su altre visualizzazioni.

en: The organizer with the specified ID is not accessible.
it: L'organizzatore con l'ID specificato non è accessibile.

en: An event with the specified ID does not exist.
it: Un evento con l'ID specificato non esiste.

[ctx: The "/page/" URL string component.]
en: page
it: pagina

en: The number of events per page on the List View. Does not affect other views.
it: Il numero di eventi per pagina nella Visualizzazione elenco. Non influisce su altre visualizzazioni.

en: %1$s published. %2$sView %3$s
it: %1$s pubblicato. %2$sVisualizza %3$s

en: The event with the specified ID is not accessible.
it: L'evento con l'ID specificato non è accessibile.

en: An organizer with the specified event does not exist.
it: Non esiste un organizzatore con l'evento specificato.

en: %s must not be empty
it: %s non può essere vuoto

en: Calendar powered by %s
it: Calendario realizzato da %s

en: The current URL for your events page is %1$s. <br><br> You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. In order to edit the slug here, <a href="%2$s">enable pretty permalinks</a>.
it: L'URL corrente per la pagina degli eventi è %1$s <br><br> Non è possibile modificare lo slug per la pagina degli eventi in quanto i pretty permalinks non sono abilitati. Per modificare lo slug qui, <a href="%2$s">abilita i pretty permalinks</a>.

en: When importing from an event source, this is the maximum number of events that will be imported; on slower websites this may impact the success of imports. Setting this to a smaller number may improve results.
it: Quando si importa da una fonte di eventi, questo è il numero massimo di eventi che saranno importati; sui siti web più lenti questo può influire sul successo delle importazioni. L'impostazione di un numero inferiore può migliorare i risultati.

en: The event could not be updated
it: L'evento non può essere aggiornato

en: The organizer is already trashed
it: L'organizzatore è già stato eliminato

en: The organizer could not be deleted
it: L'organizzatore non può essere eliminato

en: The venue is already trashed
it: Il luogo è già stato eliminato

en: The venue could not be deleted
it: Il luogo non può essere eliminato

en: The event is already trashed
it: L'evento è già stato eliminato

en: The event could not be deleted
it: L'evento non può essere eliminato

en: The requested organizer is not accessible
it: L'organizzatore non è accessibile

en: The organizer could not be created from the provided data
it: L'organizzatore non può essere creato con i dati forniti

en: The venue could not be created from the provided data
it: Il luogo non può essere creato con i dati forniti

en: the venue post name
it: il nome del luogo

en: The venue state and province
it: Lo stato e la provincia del luogo

en: Import Quantity Limit
it: Quantità limite di importazione

en: Import Date Range Limit
it: Intervallo temporale limite di importazione

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
it: Eventi per %s

en: The requested event term archive page does not exist
it: La pagina di archivio dei termini dell'evento richiesta non esiste

en: The requested organizer archive page does not exist
it: La pagina di archivio dell'organizzatore non esiste

en: The requested venue archive page does not exist
it: La pagina di archivio del luogo non esiste

en: The organizer could not be updated
it: L'organizzatore non può essere aggiornato

en: The venue could not be updated
it: Il luogo non può essere aggiornato

en: The venue description
it: La descrizione del luogo

en: Import Limit Type
it: Limita tipo di importazione

en: The provided linked post ID is not valid
it: L'ID del post ID collegato fornito non è valido

en: The requested venue is not accessible
it: Il luogo richiesto non è accessibile

en: Event Aggregator will try to fetch %s events starting from the current date or the specified date;
it: Event Aggregator cercherà di recuperare %s eventi a partire dalla data corrente o dalla data specificata;

en: the venue post ID
it: il post ID del luogo

en: The venue author ID
it: L'ID dell'autore del luogo

en: The venue publication date
it: La data di pubblicazione del luogo

en: The venue publication date (UTC time zone)
it: La data di pubblicazione del luogo (fuso orario UTC)

en: The venue post status
it: Lo stato del post del luogo

en: Whether events linked to the venue should show a map or not
it: Se gli eventi collegati al luogo devono mostrare o meno una mappa

en: Whether events linked to the venue should show a map link or not
it: Se gli eventi collegati al luogo devono mostrare o meno un collegamento alla mappa

en: Limit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or a smaller number of events may improve results.
it: Limita il numero di eventi importati per numero, intervallo di date o senza limiti; nei siti web più lenti ciò potrebbe influire sul successo delle importazioni. Selezionare un periodo di tempo più breve o un numero minore di eventi può migliorare i risultati.

en: When importing from an event source, this is how far into the future the events will be fetched; on slower websites a larger date range may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
it: Quando si importa da una fonte di eventi, questo è quanto lontano nel futuro verranno recuperati gli eventi; nei siti web più lenti un intervallo di date più ampio potrebbe influire sul successo delle importazioni. Selezionare un periodo di tempo più breve può migliorare i risultati.

en: The venue with the specified ID has been deleted already.
it: Il luogo con l'ID specificato è già stato cancellato.

en: The venue post ID is missing.
it: Manca l'ID del luogo.

en: Returns the data of the venue with the specified post ID
it: Restituisce i dati del luogo con l'ID specificato

en: Deletes an event tag and returns its data
it: Elimina un tag evento e restituisce i suoi dati

en: Returns the data of the created event tag
it: Restituisce i dati del tag dell'evento creato

en: Returns the data of the updated event tag
it: Restituisce i dati del tag dell'evento aggiornato

en: Returns the data of the event tag with the specified term ID
it: Restituisce i dati del tag dell'evento con l'ID specificato

en: The user is not authorized to create organizers
it: L'utente non è autorizzato a creare organizzatori

en: Returns the data of the created organizer
it: Restituisce i dati dell'organizzatore creato

en: Returns the data of the organizer with the specified post ID
it: Restituisce i dati dell'organizzatore con l'ID specificato

en: The event cost
it: Il costo dell'evento

en: The event end date and time
it: La data e l'ora di fine dell'evento

en: The event tag name
it: Il nome del tag dell'evento

en: The organizer e-mail address
it: L'indirizzo email dell'organizzatore

en: The organizer description
it: La descrizione dell'organizzatore

en: The organizer publication date
it: La data di pubblicazione dell'organizzatore

en: The organizer post ID is missing or does not exist.
it: L'ID dell'organizzatore non esiste.

en: Deletes an organizer and returns its data
it: Elimina un organizzatore e restituisce i suoi dati

en: The event start date and time
it: La data e l'ora di inizio dell'evento

en: Returns the data of the updated event
it: Restituisce i dati aggiornati dell'evento

en: Create or Find an Organizer
it: Crea o trova un organizzatore

en: Find a Venue
it: Trova un luogo

en: The event title
it: Il titolo dell'evento

en: The venue status
it: Lo stato del luogo

en: The user is not authorized to create event tags
it: L'utente non è autorizzato a creare i tag evento

en: The organizer publication date (UTC time zone)
it: La data di pubblicazione dell'organizzatore (fuso orario UTC)

en: click here to edit it
it: fai clic qui per modificarlo

en: The event description
it: La descrizione dell'evento

en: The event publication date
it: La data di pubblicazione dell'evento

en: The organizer slug
it: Lo slug dell'organizzatore

en: The organizer status
it: Lo stato dell'organizzatore

en: The event status
it: Lo stato dell'evento

en: Find an Organizer
it: Trova un organizzatore

[ctx: "Find an Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
it: Trova %1$s %2$s

[ctx: "Create or Find Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
it: Crea o Trova %s

[ctx: "Find a Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
it: Trova %1$s %2$s

[ctx: "Create or Find Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
it: Crea o Trova %s

[ctx: The "Find a {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Find %1$s %2$s
it: Trova %1$s %2$s

[ctx: The "Create or Find {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Create or Find %s
it: Crea o Trova %s

en: By date range
it: Per intervallo di date

en: By number of events
it: Per numero di eventi

en: The event author ID
it: L'ID dell'autore dell'evento

en: The event publication date (UTC time zone)
it: La data di pubblicazione dell'evento (fuso orario UTC)

en: The event time zone
it: Il fuso orario dell'evento

en: Whether the event lasts the whole day or not
it: Se l'evento dura tutto il giorno o meno

en: No description provided
it: Nessuna descrizione fornita

en: The venue slug
it: Lo slug del luogo

en: The venue geo longitude
it: La longitudine del luogo

en: The venue geo latitude
it: La latitudine del luogo

en: The event slug
it: Lo slug dell'evento

en: Create or Find a Venue
it: Crea o trova un luogo

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. One-Time and ICS File imports are allowed but successive imports will create duplicated events on your site. Please contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
it: Alcuni eventi alla fonte richiesta mancano dell'attributo UID richiesto dalla specifica iCalendar. Le importazioni di file One-Time e ICS File sono consentite, ma le importazioni successive creeranno eventi duplicati sul vostro sito. Si prega di contattare il fornitore della fonte per risolvere il problema UID; collegarli a %s può aiutarli a risolvere più rapidamente il problema UID del loro feed.

en: Do not limit (not recommended)
it: Non limitare (sconsigliato)

en: A record already exists with these settings, %1$s.
it: Esiste già un record con queste impostazioni, %1$s.

en: The number of event categories to return on each page
it: Il numero di categorie di eventi da restituire su ogni pagina

en: Limit results to those matching a string
it: Limita i risultati a quelli corrispondenti con una stringa

en: Ensure result set exclude specific IDs
it: Escludi ID specifici dal set di risultati

en: Limit result set to specific IDs
it: Limita il set di risultati a ID specifici

en: Order sort attribute ascending or descending
it: Imposta ordinamento ascendente o discendente

en: Sort collection by term attribute
it: Ordina la raccolta per attributo del termine

en: Whether to hide terms not assigned to any posts
it: Mostra o nascondi i termini non assegnati a qualsiasi post

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent
it: Limita il set di risultati ai termini assegnati a un determinato genitore

en: Limit result set to terms assigned to a specific post
it: Limita il set di risultati a termini assegnati a un post specifico

en: Limit result set to terms assigned to a specific event (an alias of the "post" parameter)
it: Limita il set di risultati ai termini assegnati ad un evento specifico (un alias del parametro "post")

en: Limit result set to terms with a specific slug
it: Limita il set di risultati ai termini con uno slug specifico

en: Events should be assigned one of the specified venue IDs
it: Agli eventi deve essere assegnato uno degli ID del luogo specificato

en: Events should be assigned one of the specified organizer IDs
it: Agli eventi deve essere assegnato uno degli ID dell'organizzatore esistenti

en: Events should be filtered by their featured status
it: Gli eventi dovrebbero essere filtrati in base al loro stato in evidenza

en: The event post status
it: Lo stato del post dell'evento

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by whether their venue has geolocation data
it: Richiede Events Calendar Pro. Gli eventi devono essere filtrati in base ai dati di geolocalizzazione del loro luogo

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue latitude location, must also provide geoloc_lng
it: Richiede Events Calendar Pro. Gli eventi devono essere filtrati in base alla latitudine del luogo in cui si svolgono, deve anche fornire geoloc_lng

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue longitude location, must also provide geoloc_lat
it: Richiede Events Calendar Pro. Gli eventi devono essere filtrati in base alla longitudine del luogo in cui si svolgono, deve anche fornire geoloc_lat

en: The number of organizers to return on each page
it: Il numero di organizzatori da restituire su ogni pagina

en: Organizers should contain the specified string in the title, description or custom fields
it: Gli organizzatori dovrebbero contenere la stringa specificata nel titolo, nella descrizione o nei campi personalizzati

en: Organizers should be related to this event
it: Gli organizzatori dovrebbero essere collegati a questo evento

en: Organizers should have events associated to them
it: Gli organizzatori dovrebbero avere eventi ad essi associati

en: Organizers should have upcoming events associated to them
it: Gli organizzatori dovrebbero avere eventi imminenti ad essi associati

en: The organizer post status
it: Lo stato del post dell'organizzatore

en: No event tags match the query or the requested page was not found.
it: Nessun tag evento corrisponde alla query o la pagina richiesta non è stata trovata.

en: The number of event tags to return on each page
it: Il numero di tag evento da restituire su ogni pagina

en: The number of venues to return on each page
it: Il numero di luoghi da restituire su ogni pagina

en: Venues should contain the specified string in the title, description or custom fields
it: Le sedi dovrebbero contenere la stringa specificata nel titolo, nella descrizione o nei campi personalizzati

en: Venues should be related to this event
it: I luoghi dovrebbero essere collegati a questo evento

en: Venues should have events associated to them
it: I luoghi dovrebbero avere eventi ad essi associati

en: Venues should have upcoming events associated to them
it: I luoghi dovrebbero avere eventi imminenti ad essi associati

en: The event category name
it: Il nome della categoria dell'evento

en: The event category description
it: La descrizione della categoria dell'evento

en: The event category slug
it: Lo slug della categoria dell'evento

en: The event category term ID is missing.
it: Manca il termine ID della categoria dell'evento.

en: An event category with the specified term ID does not exist.
it: Non esiste una categoria di eventi con il termine ID specificato.

en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
it: Manca un parametro richiesto o un parametro di input è nel formato sbagliato

en: The user is not authorized to create event categories
it: L'utente non è autorizzato a creare categorie di eventi

en: The event category term ID is missing or does not exist.
it: Il termine ID della categoria dell'evento è mancante o non esiste.

en: The current user cannot delete the event category with the specified term ID.
it: L'utente corrente non può cancellare la categoria dell'evento con il termine ID specificato.

en: The event category with the specified term ID has been deleted already.
it: La categoria dell'evento con il termine ID specificato è già stata cancellata.

en: The event category with the specified term ID could not be deleted.
it: Non è stato possibile cancellare la categoria dell'evento con il termine ID specificato.

en: the event category term ID
it: il termine ID della categoria dell'evento

en: The user is not authorized to create events
it: L'utente non è autorizzato a creare eventi

en: The event post ID is missing or does not exist.
it: Il post ID dell'evento è mancante o non esiste.

en: The current user cannot delete the event with the specified ID.
it: L'utente corrente non può cancellare l'evento con l'ID specificato.

en: The event with the specified ID has been deleted already.
it: L'evento con l'ID specificato è già stato cancellato.

en: The event with the specified ID could not be deleted.
it: Non è stato possibile cancellare l'evento con l'ID specificato.

en: The event featured image ID or URL
it: L'ID o URL dell'immagine in evidenza dell'evento

en: Whether the event should show a map or not
it: Se l'evento deve mostrare o meno una mappa

en: Whether the event should show a map link or not
it: Se l'evento deve mostrare o meno un link alla mappa

en: Whether events should be hidden in the calendar view or not
it: Se gli eventi devono essere nascosti o meno nella vista calendario

en: Whether the event should be featured on the site or not
it: Se l'evento deve essere in evidenza o meno sul sito

en: the event post name
it: il nome del post dell'evento

en: The organizer post ID is missing.
it: Manca il post ID dell'organizzatore.

en: the organizer post ID
it: il post ID dell'organizzatore

en: The organizer author ID
it: L'ID dell'autore organizzatore

en: the organizer post name
it: il nome del post dell'organizzatore

en: The event tag slug
it: Lo slug del tag evento

en: The event tag term ID is missing.
it: Il termine ID del tag evento è mancante.

en: The event tag term ID is missing or does not exist.
it: Il termine ID del tag evento è mancante o non esiste.

en: The current user cannot delete the event tag with the specified term ID.
it: L'utente corrente non può cancellare il tag evento con il termine ID specificato.

en: The event tag with the specified term ID has been deleted already.
it: Il tag evento con il termine ID specificato è già stato cancellato.

en: The event tag with the specified term ID could not be deleted.
it: Non è stato possibile cancellare il tag evento con il termine ID specificato.

en: the event tag term ID
it: il termine ID del tag evento

en: The user is not authorized to create venues
it: L'utente non è autorizzato a creare luoghi

en: The organizer with the specified ID could not be deleted.
it: L'organizzatore con l'ID specificato non può essere eliminato.

en: The organizer with the specified ID has been deleted already.
it: L'organizzatore con l'ID specificato è già stato eliminato.

en: The current user cannot delete the organizer with the specified ID.
it: L'utente corrente non può eliminare l'organizzatore con l'ID specificato.

en: The event excerpt
it: Il riassunto dell'evento

en: The event tag description
it: Descrizione dell'evento

en: Whether the event should be sticky in the calendar view or not
it: Se l'evento deve essere in evidenza nella vista calendario o meno

en: The event organizer IDs or data
it: Gli ID o i dati dell'organizzatore dell'evento

en: The organizer featured image ID or URL
it: L'immagine o l'URL in evidenza dell'organizzatore

en: A venue with the specified post ID does not exist.
it: Non esiste una sede con l'ID dell'articolo specificato.

en: Returns the data of the created event
it: Restituisce i dati dell'evento creato

en: Returns the data of the created event category
it: Restituisce i dati della categoria evento creata

en: Returns the data of the updated event category
it: Restituisce i dati della categoria evento aggiornata

en: Returns the data of the event category with the specified term ID
it: Restituisce i dati della categoria evento con l'ID specificato

en: Deletes an event and returns its data
it: Elimina un evento e restituisce i suoi dati

en: Deletes an event category and returns its data
it: Elimina una categoria evento e restituisce i suoi dati

en: Returns all the organizers matching the search criteria
it: Restituisce tutti gli organizzatori corrispondenti al criterio di ricerca

en: Returns all the event categories matching the search criteria
it: Restituisce tutte le categorie evento corrispondenti al criterio di ricerca

en: Deletes a venue and returns its data
it: Elimina un luogo e restituisce i suoi dati

en: Returns the data of the created venue
it: Restituisce i dati del luogo creato

en: Returns the data of the updated venue
it: Restituisce i dati del luogo aggiornato

en: The venue post ID is missing or does not exist.
it: Il post ID del luogo è mancante o non esiste.

en: The current user cannot delete the venue with the specified ID.
it: L'utente corrente non può cancellare il luogo con l'ID specificato.

en: Returns all the venues matching the search criteria
it: Restituisce tutti i luoghi corrispondenti al criterio di ricerca

en: Returns all the event tags matching the search criteria
it: Restituisce tutti i tag evento corrispondenti al criterio di ricerca

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. Creating a scheduled import would generate duplicate events on each import. Instead, please use a One-Time import or contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
it: Alcuni eventi alla fonte richiesta mancano dell'attributo UID richiesto dalla specifica iCalendar. La creazione di un'importazione pianificata genererebbe eventi duplicati ad ogni importazione. Invece, si prega di utilizzare un'importazione una tantum o contattare il fornitore della fonte per risolvere il problema UID; collegarli a %s può aiutarli a risolvere più rapidamente il problema UID del loro feed.

en: %s must be an email address.
it: %s deve essere un indirizzo email.

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
it: S&atilde;o Tom&eacute; e Pr&iacute;ncipe

en: A warning was generated while fetching the results from your import:
it: Un avviso è stato generato durante il recupero dei risultati della tua importazione:

en: the UID part of the iCalendar Specification
it: la parte UID della specifica iCalendar

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Collectivity of Saint Martin
it: Saint Martin

en: &Aring;land Islands
it: Isole &Aring;land

en: All items on this page were selected.
it: Tutti gli elementi di questa pagina sono stati selezionati

en: Select all pages
it: Seleziona tutte le pagine

note: translators: %s: post title
en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
it: Nascondi e ignora &#8220;%s&#8221;

en: Clear Selection.
it: Cancella la selezione.

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}. Will be replaced with "an" if the {post type name} starts with a vowel.]
en: a
it: un

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}" when the {post type name} starts with a vowel, e.g. "Find an Organizer".]
en: an
it: un

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
it: L'indirizzo e-mail sarà offuscato su questo sito per evitare che venga raccolto dagli spammer.

en: Edit the %s slug
it: Modifica lo slug %s

en: edit Events settings.
it: modifica le impostazioni degli eventi.

en: Add more sources
it: Aggiungi altre fonti

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
it: Il server Event Aggregator ha bloccato la tua richiesta. Prova ad importare nuovamente o contatta il supporto tecnico per sapere il motivo.

en: Featured Highlight Color
it: Colore evidenziatore in primo piano

en: The response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.
it: La risposta dal server aggregatore non era formattata correttamente e non poteva essere capita. Riprova ancora.

en: The Events Calendar could not write WPML default config file: please create the file manually.
it: Events Calendar non può scrivere il file di configurazione WPML. Crea il file manualmente.

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
it: C'è una nuova versione di %1$s disponibile. %2$s

en: Update now to version %s.
it: Aggiorna adesso alla versione %s

en: The "%s" source is invalid and cannot be reached on "%s" instance.
it: La sorgente "%s" non è valida e non può essere raggiunta sull'istanza "%s".

en: Empty data set for this dropdown
it: Nessun dato impostato per questo menu a discesa

en: Missing data source for this dropdown
it: Sorgente dati mancante per questo menu a discesa

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
it: Non è possibile cercare termini senza una tassonomia

en: The event WordPress post ID
it: Il post ID WordPress dell'evento

en: Something went wrong while inserting the record in the database.
it: Qualcosa è andato storto inserendo il record nel database.

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
it: Puoi sempre controllare lo stato delle tue licenze facendo login %1$snel tuo account su theeventscalendar.com%2$s.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
it[0]: Sembra che tu stia usando %1$s, ma la tua chiave di licenza non è valida. Per favore scarica l'ultima versione %2$sdal tuo account%3$s.
it[1]: Sembra che tu stia usando %1$s, ma le tue chiavi di licenza non sono valide. Per favore scarica le ultime versioni %2$sdal tuo account%3$s.

en: Please refresh the page and try your request again.
it: Per favore ricarica la pagina e prova di nuovo.

en: The image WordPress post ID
it: Il post ID di WordPress dell'immagine

en: Image Widget Plus
it: Immagine Widget Plus

en: Import Event Settings
it: Importa la configurazione degli eventi

en: When importing from a website that uses The Events Calendar, the REST API will attempt to fetch events this far in the future. That website's hosting resources may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
it: Quando si esegue l'importazione da un sito web che utilizza The Events Calendar, l'API REST cercherà di recuperare gli eventi da ora in avanti. Le risorse di hosting di questo sito web possono influenzare l'esito delle importazioni. La selezione di un periodo di tempo più breve può migliorare i risultati.

en: Other URLs
it: Altri URL

en: Fetch source event's settings (e.g. Show Maps Link or Sticky in Month View) when importing from another site using The Events Calendar.
it: Recupera le impostazioni dell'evento sorgente (ad es. Mostra collegamento mappe o Sticky in Vista Mese) quando si importa da un altro sito utilizzando The Events Calendar.

en: The 'categories' parameter contains invalid category slugs or IDs
it: Il parametro "categorie" contiene i nodi o gli ID di categoria non validi

en: The requested post ID does not exist or is not an event
it: L'ID dell'articolo richiesto non esiste o non è un evento

en: The event ID is missing from the request
it: L'ID dell'evento non è incluso nella richiesta

en: Returns the data of the event with the specified post ID
it: Restituisce la data dell'evento con l'ID dell'articolo

en: The requested post ID does not exist or is not an organizer
it: L'ID dell'articolo richiesto non esiste o non è l'organizzatore

en: The event last modification date in UTC time
it: L'ultima data di modifica dell'evento (UTC)

en: The Events Calendar REST API
it: L'API REST di The Events Calendar

en: The Events Calendar REST API allows accessing upcoming events information easily and conveniently.
it: L'API REST di The Events Calendar consente di accedere facilmente e comodamente alle informazioni sui prossimi eventi.

en: The event does not have an organizer assigned
it: L'evento non ha un organizzatore

en: The requested event is not accessible
it: L'evento richiesto non è accessibile

en: The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1
it: Il parametro "pagina" deve essere un intero positivo maggiore di 1

en: The 'search' parameter must be a string
it: Il parametro "ricerca" deve essere una stringa

en: Events should contain the specified string in the title or description
it: Gli eventi devono contenere la stringa specificata nel titolo o nella descrizione

en: The 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDs
it: Il parametro "tags" contiene tag slugs o ID non validi

en: The requested event archive page does not exist
it: La pagina di archivio eventi richiesta non esiste

en: The event creation date in the site time zone
it: La data di creazione dell'evento nel fuso orario del sito

en: The URL to the event page
it: L'URL alla pagina dell'evento

en: The event name
it: Il nome dell'evento

en: The event long description
it: La lunghezza della descrizione dell'evento

en: The event short description
it: Breve descrizione dell'evento

en: The event featured image details if set
it: I dettagli dell'immagine in evidenza dell'evento (se impostati)

en: The event start date in the event or site time zone
it: La data di inizio dell'evento o il fuso orario del sito

en: An array of each component of the event start date
it: Un array di ciascun componente della data di inizio dell'evento

en: The event end date in the event or site time zone
it: La data di fine dell'evento o il fuso orario del sito

en: An array of each component of the event end date
it: Un array di ciascun componente della data di fine dell'evento

en: The event start date in UTC time
it: La data di inizio dell'evento in UTC time

en: An array of each component of the event start date in UTC time
it: Un array di ciascun componente della data di inizio dell'evento in UTC time

en: The event end date in UTC time
it: La data di fine dell'evento in UTC time

en: An array of each component of the event end date in UTC time
it: Un array di ciascun componente della data di fine dell'evento in UTC time

en: The abbreviated event time zone string
it: La stringa abbreviata del fuso orario dell'evento

en: The event cost including the currency symbol
it: Il costo dell'evento, incluso il simbolo di valuta

en: The event cost details
it: I dettagli sul costo dell'evento

en: The event website URL
it: L'URL dell'evento

en: Whether the event is featured in the calendar or not
it: Se l'evento è incluso nel calendario o meno

en: The event categories
it: Le categorie dell'evento

en: The event tags
it: I tag dell'evento

en: The event venue
it: Il luogo dell'evento

en: The event organizers
it: Gli organizzatori dell'evento

en: An Array containing the lineage of where this organizer comes from, this should not change after the organizer is created.
it: Un array contenente la provenienza dell'organizzatore non dovrebbe cambiare dopo che l'organizzatore è stato creato.

en: The organizer creation date in the site time zone
it: La data di creazione da parte dell'organizzatore nel fuso orario del sito

en: The organizer creation date in UTC time
it: La data di creazione da parte dell'organizzatore (UTC)

en: The URL to the organizer page
it: L'URL alla pagina dell'organizzatore

en: The organizer name
it: Il nome dell'organizzatore

en: The organizer long description
it: La lunga descrizione dell'organizzatore

en: The organizer short description
it: La breve descrizione dell'organizzatore

en: The organizer phone number
it: Il numero di telefono dell'organizzatore

en: The organizer website
it: Il sito web dell'organizzatore

en: The organizer email address
it: L'indirizzo email dell'organizzatore

en: The venue ID used to globally identify in Event Aggregator
it: L'ID del luogo utilizzato globalmente nell'aggregatore degli eventi

en: The venue creation date in UTC time
it: La data di creazione del luogo (UTC)

en: The venue last modification date in the site time zone
it: La data dell'ultima modifica al luogo nel fuso orario del sito

en: The URL to the venue page
it: L'URL alla pagina del luogo

en: The venue short description
it: Piccola descrizione del luogo

en: The venue name
it: Il nome del luogo

en: The venue address
it: L'indirizzo del luogo

en: The venue city
it: La città in cui si trova il luogo

en: The venue phone number
it: Il numero di telefono del luogo

en: The venue website URL
it: L'URL del sito web del luogo

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data.
it: Impossibile importare gli eventi. L'URL fornito potrebbe essere raggiunto e ha l'API REST di The Events Calendar abilitata, ma ha restituito dati non formattati correttamente.

en: One or more of the specified query variables has a bad format
it: Una o più query specificate hanno un formato errato

en: The archive page to return
it: La pagina dell'archivio per tornare

en: The number of events to return on each page
it: Il numero di eventi da restituire in ogni pagina

en: Events should be assigned one of the specified tags slugs or IDs
it: Gli eventi devono essere assegnati a uno degli slug tag o ID specificati

en: Events should be assigned one of the specified categories slugs or IDs
it: Gli eventi dovrebbero essere assegnati a uno slug delle categorie o agli ID specificati

en: Returns all the upcoming events matching the search criteria
it: Restituisce tutti i prossimi eventi che corrispondono ai criteri di ricerca

en: The Events Calendar is API is not providing the site origin correctly.
it: L'API di The Events Calendar non sta ricevendo l'esatta origine del sito.

en: The requested URL does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
it: L'URL richiesto non ha prossimi eventi pubblicati che corrispondono ai criteri di ricerca.

en: Returns the documentation for The Events Calendar REST API in Swagger consumable format.
it: Restituisce la documentazione per L'API REST di The Events Calendar nel formato consumabile.

en: Schedule:
it: Programma:

en: Import runs daily at approximately
it: L'importazione viene eseguita giornalmente a circa

en: Import runs weekly on
it: L'importazione viene eseguita settimanalmente ogni

en: Import runs monthly on day
it: Le importazioni vengono eseguite mensilmente il giorno

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this site.
it: Utilizza i filtri per limitare gli eventi provenienti da questo sito.

en: The event creation date in UTC time
it: La data di creazione dell'evento (UTC)

en: The event last modification date in the site time zone
it: L'ultima data di modifica dell'evento nel fuso orario del sito

en: Learn more.
it: Per saperne di più.

en: The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1
it: Il parametro "per_page" deve essere un intero positivo maggiore di 1

en: The 'start_date' parameter must be in a supported format
it: Il parametro 'start_date' deve essere in un formato supportato

en: The default event category for events imported via other URLs
it: La categoria degli eventi predefinita per gli eventi importati tramite altri URL

en: The TEC REST API link to fetch this event
it: Il collegamento TEC REST API per recuperare questo evento

en: The organizer last modification date in UTC time
it: La data dell'ultima modifica fatta dall'organizzatore (UTC)

en: The venue state
it: Lo stato del luogo

en: The venue ZIP code
it: Il CAP del luogo

en: The venue state or province
it: La provincia o lo stato del luogo

en: Event Aggregator cannot import events because this site is running an outdated version of The Events Calendar.
it: L'aggregatore degli eventi non può importare gli eventi perchè questo sito ha una vecchia versione di The Events  Calendar.

en: Events could not be imported. Event Aggregator does not yet support events from that URL. We have noted your request and will review it for support in the future.
it: Impossibile importare gli eventi. L'aggregatore degli eventi non supporta ancora gli eventi di questo URL. Abbiamo preso nota della tua richiesta e lo rivedremo per il futuro.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned empty event data.
it: Impossibile importare gli eventi. L'URL fornito potrebbe essere raggiunto e avere abilitata l'API REST di The Events Calendar, ma ha restituito una evento senza dati.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching an archive page.
it: Impossibile importare gli eventi. L'URL fornito potrebbe essere raggiunto e avere abilitata l'API REST di The Events Calendar, ma c'è stato un errore durante il recupero di una pagina dall'archivio.

en: Events could not be imported. The Events Calendar REST API is disabled on the requested URL.
it: Impossibile importare gli eventi. L'API REST di The Events Calendar è disattivata nell'URL richiesto.

en: The event post ID is missing.
it: Manca l'ID dell'articolo dell'evento.

en: The 'end_date' parameter must be in a supported format
it: Il parametro 'end_date' deve essere in un formato supportato

en: Other URL Import Settings
it: Altre impostazioni di importazione dell'URL

en: One-time imports include currently listed upcoming events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from this url on a set schedule.
it: Le importazioni una tantum includono i prossimi eventi attualmente elencati, mentre le importazioni pianificate prendono automaticamente i nuovi eventi e gli aggiornamenti da questo URL secondo il piano definito.

en: Try to adjust your import settings and try again.
it: Prova a modificare le impostazioni di importazione e riprova.

en: The default post status for events imported via other URLs
it: Lo stato predefinito degli articoli per gli eventi importati tramite altre URL

en: The venue province
it: La provincia del luogo

en: The venue country
it: La nazione del luogo

en: The venue long description
it: La descrizione estesa del luogo

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
it: Event Aggregator non può importare eventi da questo sito.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the archive control data.
it: Impossibile importare gli eventi. L'URL fornito potrebbe essere raggiunto e avere abilitata l'API REST di The Events Calendar, ma c'è stato un errore durante il recupero dei dati di controllo dell'archivio.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the total number of events.
it: Impossibile importare gli eventi. L'URL fornito potrebbe essere raggiunto e avere abilitata l'API REST di The Events Calendar, ma c'è stato un errore durante il recupero del numero totale degli eventi.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data in regard to the total number of events.
it: Impossibile importare gli eventi. L'URL fornito potrebbe essere raggiunto e avere abilitata l'API REST di The Events Calendar, ma ha restituito dati errati rispetto al numero totale di eventi.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned an empty archive page.
it: Impossibile importare gli eventi. L'URL fornito potrebbe essere raggiunto e avere abilitata l'API REST di The Events Calendar, ma ha restituito una pagina di archivio vuota.

en: The event does not have a venue assigned
it: Non è stato assegnato un luogo all'evento

en: The requested post ID does not exist or is not an venue
it: L'ID dell'articolo richiesto non esiste o non è un luogo

en: at approximately
it: a circa

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
it: Event Aggregator cercherà di recuperare gli eventi che iniziano con %s dalla data corrente o dalla data specificata;

en: you can modify this setting here.
it: puoi modificare questa impostazione qui.

en: Whether or not this event is an all day Event
it: Se questo è un evento giornaliero o meno

en: The event time zone string
it: La stringa del fuso orario dell'evento

en: Whether an event should be hidden from the calendar view or not
it: Se un evento deve essere nascosto dalla vista del calendario o meno

en: The organizer WordPress post ID
it: L'ID del post di WordPress dell'organizzatore

en: The organizer ID used to globally identify in Event Aggregator
it: L'ID dell'organizzatore utilizzato per identificare globalmente in Event Aggregator

en: The organizer author WordPress post ID
it: L'ID dell'articolo dell'autore WordPress dell'evento

en: The organizer last modification date in the site time zone
it: L'ultima data di modifica dell'organizzatore nel fuso orario del sito

en: The venue author WordPress post ID
it: L'ID del post di WordPress dell'autore del luogo

en: The venue creation date in the site time zone
it: La data di creazione del luogo nel fuso orario del sito

en: The venue last modification date in UTC time
it: L'ultima data di modifica del luogo (UTC)

en: the event post ID
it: l'ID dell'evento

en: An event tag with the specified term ID does not exist.
it: Un tag evento con il termine ID specificato non esiste.

en: The venue with the specified ID is not accessible.
it: Il luogo con l'ID specificato non è accessibile.

en: Whether an event is sticky in the calendar view or not
it: Se un evento deve essere messo in evidenza nella vista calendario o meno

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the event data.
it: Impossibile importare gli eventi. L'URL fornito potrebbe essere raggiunto e avere abilitata l'API REST di The Events Calendar, ma c'è stato un errore mentre stava recuperando i dati degli eventi.

en: Whether the map should be shown for the event or not
it: Mostra o nascondi la mappa per l'evento

en: Whether the map link should be shown for the event or not
it: Mostra o nascondi il collegamento alla mappa per l'evento

en: Whether the map link should be shown for the venue or not
it: Mostra o nascondi il collegamento alla mappa per il luogo

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
it: Inserisci l'URL per il calendario, il sito web o l'evento che desideri importare. Event Aggregator tenterà di importarli in quella posizione.

en: Whether the map should be shown for the venue or not
it: Mostra o nascondi la mappa per la sede

en: three months
it: tre mesi

en: 24 hours
it: 24 ore

en: 72 hours
it: 72 ore

en: One week
it: Una settimana

en: Two weeks
it: Due settimane

en: Three weeks
it: Tre settimane

en: One month
it: Un mese

en: Events could not be imported. The URL provided could not be reached.
it: Impossibile importare gli eventi. Impossibile raggiungere l'URL fornito.

en: The requested source does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
it: La fonte richiesta non dispone di prossimi eventi pubblicati che corrispondono ai criteri di ricerca.

en: two months
it: due mesi

en: Two months
it: Due mesi

en: Three months
it: Tre mesi

en: %1$d new event tag was created. | %1$d new event tags were created.
it[0]: Singolare: %1$d nuovo tag dell'evento creato.
it[1]: Plurale: %1$d nuovi tag dell'evento creati.

en: View your event tags
it: Visualizza i tag dell'evento

en: The event ID used to globally identify in Event Aggregator
it: L'ID evento utilizzato per identificare globalmente nell'aggregatore degli eventi

en: An Array containing the lineage of where this event comes from, this should not change after the event is created.
it: Un array contenente l'origine dell'evento non dovrebbe cambiare dopo aver creato l'evento.

en: The event author WordPress post ID
it: L'ID dell'articolo dell'autore WordPress dell'evento

en: Events could not be imported. The import parameters were invalid.
it: Impossibile importare gli eventi. I parametri di importazione non sono validi.

en: three weeks
it: tre settimane

en: Events could not be imported. The URL provided did not have events in the proper format.
it: Impossibile importare gli eventi. L'URL fornito non ha avuto eventi nel formato appropriato.

en: two weeks
it: due settimane

en: Other URL
it: Altra URL

en: 1 month
it: 1 mese

[ctx: Metabox title]
en: Location
it: Luogo

en: Import events but preserve local changes to event fields.
it: Importare gli eventi ma preserva le modifiche locali nei campi degli eventi.

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
it: %1$sCompra una licenza%2$s per il servizio aggregatore degli eventi per accedere a ulteriori funzioni di importazione.

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
it: %1$s - %2$s

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
it: %1$s - %2$s

[ctx: all events slug]
en: all
it: tutti

en: %s must be a whole number.
it: %s deve essere un numero intero.

en: The URL to the term archive page
it: L'URL al termine della pagina di archivio

en: The number of posts associated with the term
it: Il numero di articoli associati al termine

en: The term parent term if any
it: Il termine da cui deriva se presente

en: The term description
it: La descrizione del termine

en: The taxonomy the term belongs to
it: La tassonomia a cui appartiene il termine

en: The term slug
it: Il termine slug

en: The term name
it: Il nome del termine

en: The WordPress term ID
it: L'ID del termine di WordPress

en: The date seconds
it: I secondi della data

en: The date minutes
it: I minuti della data

en: The date hour
it: L'ora della data

en: The date day
it: Il giorno della data

en: The date month
it: Il mese della data

en: The date year
it: La data dell'anno

en: The link to the image in the specified size on the site
it: Il collegamento all'immagine nella dimensione specificata sul sito

en: The image mime-type
it: L'immagine di tipo mime-type

en: The image height in pixels in the specified size
it: L'altezza dell'immagine in pixel nella dimensione specificata

en: The image width in pixels in the specified size
it: La larghezza dell'immagine in pixel nella dimensione specificata

en: The details about each size available for the image
it: I dettagli relativi a ciascuna dimensione disponibile per l'immagine

en: The image natural height in pixels
it: L'altezza naturale dell'immagine in pixel

en: The image natural width in pixels
it: La larghezza naturale dell'immagine in pixel

en: The image file extension
it: L'estensione del file immagine

en: The venue WordPress post ID
it: L'ID dell'articolo di WordPress del luogo

en: The URL to the full size version of the image
it: L'URL della versione a pieno formato dell'immagine

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
it: Un array ordinato di tutti i valori numerici del costo

en: The position of the currency symbol in the cost string
it: La posizione del simbolo di valuta nella stringa del costo

en: The cost currency symbol
it: Il simbolo della valuta di costo

en: Delete this
it: Elimina

en: Show Featured Event Images
it: Mostra l'immagine evento in evidenza

en: Export Events
it: Esporta eventi

[ctx: featured events slug]
en: featured
it: in evidenza

en: Map Pin
it: Puntatore mappa

en: Filter Bar Color
it: Colore della barra filtro

en: Global Elements
it: Elementi globali

en: Single Event
it: Evento singolo

en: April
it: Aprile

en: Start/End:
it: Inizio/Fine:

en: Button Color
it: Colore del pulsante

en: Event Date:
it: Data evento:

en: Default
it: Predefinito

[ctx: Start Date Time "to" End Date Time]
en: to
it: fino al

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: March
it: Marzo

en: February
it: Febbraio

en: January
it: Gennaio

en: Price Background Color
it: Colore di sfondo del prezzo

en: Calendar Table Color
it: Colore tabella calendario

en: Sunshine
it: Luce del sole

en: Skyfall
it: Caduta dal cielo

en: Lagoon
it: Laguna

en: Evergreen
it: Sempreverde

en: Deep Sea
it: Mare profondo

en: Blue Steel
it: Acciaio blu

en: If the Featured highlight color is set to Custom, the following color will be used:
it: Se il colore dell'evidenziatore è impostato su personalizzato, verrà utilizzato il seguente colore:

en: Calendar Date Bar Color
it: Colore della barra della data del calendario

en: Calendar Header Color
it: Colore dell'intestazione del calendario

en: Post Title Color
it: Colore del titolo dell'articolo

en: Calendar Highlight Color
it: Colore dell'evidenziatore del calendario

en: Dec
it: Dic

en: Oct
it: Ott

en: Sep
it: Set

en: Aug
it: Ago

en: Jul
it: Lug

en: Jun
it: Giu

en: Mon
it: Lun

en: Sun
it: Dom

en: Jan
it: Gen

en: Sat
it: Sab

en: Fri
it: Ven

en: Thu
it: Gio

en: Wed
it: Mer

en: Tue
it: Mar

en: Featured events are highlighted on the front end in views, archives, and widgets.
it: Gli eventi in primo piano vengono evidenziati nelle viste, negli archivi e nei widget.

en: Feature Event
it: Evento in primo piano

en: Venue URL
it: URL del luogo

en: Venue State
it: Stato del luogo

en: Accent Color
it: Tono colore

en: Global configurations for the styling of The Events Calendar
it: Configurazioni globali per il design di The Events Calendar

en: General Theme
it: Tema generale

en: List-style Views
it: Viste in stile elenco

en: These settings impact all list-style views, including List View and Day View.
it: Queste impostazioni influenzano tutte le viste in stile elenco, incluse la visualizzazione ad elenco e visualizzazione giornaliera.

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections.
it: Le opzioni qui selezionate hanno precedenza su ciò che è stato impostato nelle sezioni "Tema Generale" e "Elementi globali".

en: This event is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on %%enddatewithyear%%.
it: Questo evento è giornaliero, inizia il %%startdatenoyear%% e termina il %%enddatewithyear%%.

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends on %%enddatewithyear%%
it: Questo evento inizia alle ore %%starttime%% del %%startdatenoyear%% e termina il %%enddatewithyear%%

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends at %%endtime%% on %%enddatewithyear%%
it: Questo evento inizia alle ore %%starttime%% del %%startdatenoyear%% e termina alle ore %%endtime%% del %%enddatewithyear%%

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%.
it: Questo evento è giornaliero del %%startdatewithyear%%.

en: This event is at %%starttime%% on %%startdatewithyear%%.
it: Questo evento inizia alle ore %%starttime%% del %%startdatewithyear%%.

en: This event is from %%starttime%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%.
it: Questo evento è dalle ore %%starttime%% alle ore %%endtime%% del %%startdatewithyear%%.

en: Expired license. Consult your network administrator.
it: Licenza scaduta. Consultare l'amministratore di rete.

en: No license entered. Consult your network administrator.
it: Nessuna licenza è stata inserita. Consultare l'amministratore di rete.

en: A valid license has been entered by your network administrator.
it: Una licenza valida è stata inserita dall'amministratore di rete.

en: Site License Key
it: Sito del codice di licenza

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
it: Selezionare questa casella se si desidera sostituire la chiave di licenza.

en: Override network license key
it: Sostituisci il codice di licenza

en: License Key Status:
it: Stato codice di licenza:

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
it: Utilizza il seguente pannello per modificare lo stile delle pagine del calendario e dell'evento.

en: Widgets
it: Widget

en: Custom
it: Personalizzato

en: Venue Zip Code
it: CAP del luogo

en: Month View
it: Vista mensile

en: Event Aggregator Control
it: Controllo Event Aggregator

en: Disable Event Aggregator imports
it: Disabilita le importazioni di Event Aggregator

en: Stop all Event Aggregator imports from running. Existing imported events will not be affected. Imports via CSV file will still be available.
it: Ferma tutte le importazioni in atto da parte di Event Aggregator. Non saranno interessati gli eventi già presenti. Le importazioni tramite file CSV saranno ancora disponibili.

[ctx: featured events title]
note: translators: %s: events label plural
en: Featured %s
it: %s in primo piano

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" section.
it: Le opzioni selezionate sovrascriveranno le preferenze che erano selezionate in "Tema generale"

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
it: Non è possibile avviare le estensioni Tribe. L'Host del tuo sito utilizza una versione PHP 5.2 o inferiore, per cui il "debug_backtrace()" è disabilitato o ha una configurazione errata. Affinché le estensioni Tribe funzionino, è necessario aggiornare PHP e/o configurare correttamente "debug_backtrace()".

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
it:  e

en: Unknown service message
it: Messaggio di servizio sconosciuto

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: When this import was last scheduled to run, the daily limit for your Event Aggregator license had already been reached.
it: Quando questa importazione era l'ultima nell'avvio pianificato, il limite giornaliero per la tua licenza di "Event Aggregator" era già stato raggiunto.

en: Location
it: Luogo

en: Category:
it: Categoria:

en: Choose a status for the event(s) to be imported with and/or define an Event Category to automatically assign. An assigned category will be added to the event in addition to any Event Categories from the import source.
it: Scegli uno stato per 1 o più eventi da importare e/o definisci una Categoria Evento da assegnare in modo automatico. Verrà aggiunta all'evento una specifica categoria, insieme alle altre ricavate dalla sorgente di importazione.

en: Column Mapping:
it: Mappatura colonna:

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select the Event Field that best matches your CSV file column. The contents of that column will then be mapped to the specified event field when the event is created.
it: Seleziona il Campo Evento compatibile alla colonna del file CSV. Il contenuto della colonna sarà quindi associato al campo evento specificato, quando viene creato.

en: Start Time
it: Ora inizio

en: Status:
it: Stato:

en: The following preview does not necessarily contain all of the data from your CSV file. The data displayed below is meant as a guide to help you map your CSV file's columns to the appropriate Event fields.
it: La seguente anteprima non contiene necessariamente tutti i dati dal file "CSV". I dati visualizzati servono solo da guida per aiutarti a mappare le colonne del file "CSV" nei campi appropriati dell'evento.

en: These settings will also apply to events imported in the future via this scheduled import.
it: Queste impostazioni verranno applicate anche agli eventi importati in futuro tramite questa importazione pianificata.

en: This is a preview of the type of content you will be getting in during the import based on what is on the calendar now.
it: Questa è un'anteprima del tipo di contenuto che si riceverà nel processo di importazione, in base a ciò che c'è ora nel calendario.

en: When you save this scheduled import, the events above will begin importing.
it: Quando salvi questa importazione pianificata, i suddetti eventi inizieranno ad essere importati.

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
it: Tutti gli %s

en: Events will be imported with the time zone defined by the source. If no time zone is specified, events will be assigned your site's default time zone ( see
it: Gli eventi saranno importati con il fuso orario definito dalla sorgente. Se non viene specificato alcun fuso orario, gli verrà assegnato il fuso orario predefinito del sito (vedi

en: Refresh your connection to Meetup
it: Aggiorna la tua connessione a Meetup

en: You need to connect Event Aggregator to Meetup to import your events from Meetup.
it: Devi connettere Event Aggregator a Meetup per poterne importare gli eventi.

en: You need to connect to Meetup for Event Aggregator to work properly
it: Devi connetterti a Meetup affinché Event Aggregator funzioni correttamente

en: Access more event sources and automatic imports!
it: Accedi ad altre sorgenti di eventi e importazioni automatiche!

en: Buy Event Aggregator
it: Acquista "Event Aggregator"

en: Buy Event Aggregator to access more event sources and automatic imports!
it: Acquista "Event Aggregator" per accedere ad altre sorgenti di eventi e importazioni automatiche!

en: Choose where you are importing from.
it: Scegli da dove stai importando.

note: translators: %s: Event Aggregator Server URL
en: Connected to %s
it: Connesso a %s

en: Current usage
it: Utilizzo attuale

en: Global
it: Globale

en: Imports
it: Importazioni

en: Check your license key
it: Verifica la tua chiave di licenza

en: No Additional Categories
it: Nessuna ulteriore categoria

note: translators: %s: Event Aggregator Server URL
en: Not connected to %s
it: Non connesso a %s

en: Scheduled imports may not run reliably
it: Le importazioni pianificate potrebbero non funzionare in modo affidabile

en: Scheduler Status
it: Stato pianificazione

en: Select Origin
it: Seleziona origine

en: The server is responding with an error:
it: Il server sta rispondendo con un errore:

en: The service has disabled oAuth. Some types of events may not import.
it: Il servizio ha disabilitato "oAuth". Alcuni tipi di eventi non possono essere importati.

en: Third Party Accounts
it: Account di terze parti

en: Use the options below to configure your imports. Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options. Check your Event Aggregator Service Status on the %1$s.
it: Utilizza le seguenti opzioni per configurare le importazioni. Le impostazioni globali vengono applicate a tutte le importazioni, ma puoi anche ignorarle modificando le opzioni di origine. Controlla lo stato di servizio di "Event Aggregator" su %1$s.

en: Use the options below to configure your imports. Looking for more ways to import events from other websites?
it: Utilizza le seguenti opzioni per configurare le importazioni. Stai cercando altri modi per importare eventi da altri siti web?

en: WP Cron enabled
it: WP Cron abilitato

en: WP Cron not enabled
it: WP Cron non abilitato

en: You are approaching your daily import limit. You may want to adjust your Scheduled Import frequencies.
it: Ti stai avvicinando al tuo limite giornaliero di importazione. Dovresti modificare la frequenza delle importazioni pianificate.

en: You do not have a license
it: Non hai una licenza

en: You have reached your daily import limit. Scheduled imports will be paused until tomorrow.
it: Hai raggiunto il tuo limite giornaliero di importazione. Le importazioni pianificate saranno sospese fino a domani.

en: Your license is invalid
it: La tua licenza non è valida

en: Your license is valid
it: La tua licenza è valida

en: License &amp; Usage
it: Licenza e utilizzo

en: Check out Event Aggregator.
it: Dai un’occhiata ad Event Aggregator.

en: Server Connection
it: Connessione server

en: Update Authority
it: Autorità aggiornamento

en: Import Origin:
it: Origine importazione:

en: Import Services
it: Servizi di importazione

en: %1$d import used out of %2$d available today | %1$d imports used out of %2$d available today
it[0]: %1$d importazione usata su %2$d disponibile oggi
it[1]: %1$d importazioni usate su %2$d disponibili oggi

en: The server is not currently responding
it: Il server non sta rispondendo in questo momento

en: You have not connected Event Aggregator to Meetup
it: Non hai connesso Event Aggregator a Meetup

en: Limited connectivity with Meetup
it: Connettività limitata con Meetup

en: Default Status
it: Stato predefinto

en: Default Event Category
it: Categoria Evento predefinita

en: Do not re-import events. Changes made locally will be preserved.
it: Non reimportare gli eventi. Le modifiche fatte in locale verranno mantenute.

en: Global Import Settings
it: Impostazioni globali di importazione

en: Google Calendar Import Settings
it: Impostazioni di importazione "Google Calendar"

en: ICS File Import Settings
it: Impostazioni di importazione file ICS

en: Meetup Import Settings
it: Impostazioni di importazione "Meetup"

en: Overwrite my event with any changes from the original source.
it: Sovrascrivi il mio evento con le modifiche dalla sorgente originale.

en: The default event category for events
it: La categoria di eventi predefinita per gli eventi

en: The default event category for events imported via .ics files
it: La categoria di eventi predefinita per gli eventi importati tramite file "ICS"

en: The default event category for events imported via CSV
it: La categoria di eventi predefinita per gli eventi importati tramite file "CSV"

en: The default event category for events imported via Google Calendar
it: La categoria di eventi predefinita per gli eventi importati tramite "Google Calendar"

en: The default event category for events imported via iCalendar
it: La categoria di eventi predefinita per gli eventi importati tramite "iCalendar"

en: The default event category for events imported via Meetup
it: La categoria di eventi predefinita per gli eventi importati tramite "Meetup"

en: The default post status for events
it: Lo stato di pubblicazione predefinita per gli eventi

en: The default post status for events imported via .ics files
it: Lo stato di pubblicazione predefinita per gli eventi importati tramite file "ICS"

en: The default post status for events imported via CSV
it: Lo stato di pubblicazione predefinita per gli eventi importati tramite file "CSV"

en: The default post status for events imported via Google Calendar
it: Lo stato di pubblicazione predefinita per gli eventi importati tramite "Google Calendar"

en: The default post status for events imported via iCalendar
it: Lo stato di pubblicazione predefinita per gli eventi importati tramite "iCalendar"

en: The default post status for events imported via Meetup
it: Lo stato di pubblicazione predefinita per gli eventi importati tramite "iCalendar"

en: Show map by default on imported event and venues
it: Mostra la mappa in modo predefinito negli eventi e nei luoghi importati

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar. The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
it: È possibile apportare modifiche agli eventi importati tramite The Events Calendar e vedere le modifiche riflesse nel calendario del sito. Anche il proprietario della fonte originale dell'evento (ad esempio il feed iCalendar o il gruppo Meetup) potrebbe apportare modifiche al loro evento. Se si sceglie di reimportare un evento modificato (manualmente o tramite un'importazione programmata), tutte le modifiche apportate all'origine o sul calendario dovranno essere risolte.

en: iCalendar Import Settings
it: Impostazioni di importazione iCalendar

en: Choose File:
it: Scegli file:

en: Content Type:
it: Tipo di contenuto:

en: Copy the provided url into this field to import the events into your WordPress site.
it: Copia l'URL in questo campo, al fine di importare gli eventi nel tuo sito WordPress.

en: Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You can also enter the url of a single Meetup event.
it: Inserisci l'URL individuale, di un gruppo o di una pagina "Meetup". Puoi anche inserire l'URL di un singolo evento di "Meetup".

en: Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.
it: Inserisci l'URL per il Feed di "Google Calendar" che vuoi importare.

en: Enter the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics
it: Inserisci l'URL per il Feed di "iCalendar" che vuoi importare, per esempio https://central.wordcamp.org/calendar.ics

en: Event Update Authority
it: Autorizzazione aggiornamento evento

en: Events on or after
it: Eventi a partire dal

en: For the best results, import venue and organizer files before importing event files.
it: Per ottenere i migliori risultati, importa i file di luoghi e organizzatori prima dei file degli eventi.

en: Go to Settings &gt; Calendars and select the calendar you wish to import.
it: Vai in Impostazioni &gt; Calendari e seleziona il calendario che vuoi importare.

en: If this event is re-imported, event fields that have not been changed locally will be overwritten with any changes from the source.
it: Se questo evento è reimportato, i campi evento che non sono stati modificati localmente verranno sovrascritti con le eventuali modifiche dalla sorgente.

en: If this event is re-imported, event fields will be overwritten with any changes from the source.
it: Se questo evento è reimportato, i campi evento verranno sovrascritti con le eventuali modifiche dalla sorgente.

en: Keyword(s)
it: Parola/e chiave

en: Choose a CSV file
it: Scegli un file CSV

en: Choose File
it: Scegli file

en: Last Import:
it: Ultima importazione:

en: No default category
it: Nessuna categoria predefinita

en: No file chosen
it: Nessun file scelto

en: One-Time Import
it: Importazione singola

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Facebook on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
it: Le importazioni singole includono tutti gli eventi attualmente elencati, mentre quelle pianificate raccolgono automaticamente nuovi eventi e aggiornamenti da "Facebook". Singoli eventi possono essere aggiunti tramite importazione singola.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
it: Le importazioni singole includono tutti gli eventi attualmente elencati, mentre quelle pianificate raccolgono automaticamente nuovi eventi e aggiornamenti da "Meetup". Singoli eventi possono essere aggiunti tramite importazione singola.

en: One-time imports include all events in the current feed, while scheduled imports automatically grab new events and updates from the feed on a set schedule.
it: Le importazioni singole includono tutti gli eventi nell'attuale Feed, mentre quelle pianificate raccolgono automaticamente nuovi eventi e aggiornamenti dal Feed.

en: Preview
it: Anteprima

[ctx: Radius with abbreviation]
en: Radius (%s)
it: Raggio (%s)

en: Refine:
it: Affina:

en: Scheduled Import
it: Importazione pianificata

en: Scroll down to Calendar Address and click the iCal button (note: if your calendar is private, you'll need to click the iCal button next to the Private Address header instead).
it: Scorri verso il basso all'indirizzo del calendario e clicca il pulsante "iCalendar". Nota: se il tuo calendario è privato, dovrai cliccare il pulsante "iCalendar" vicino all'intestazione dell'indirizzo privato.

en: Select Content Type
it: Seleziona tipo di contenuto

en: Select Frequency
it: Seleziona frequenza

en: Select how often you would like events to be automatically imported.
it: Seleziona quanto spesso vorresti importare gli eventi in modo automatico.

en: Select Import Type
it: Seleziona tipo di importazione

en: Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
it: Seleziona il file CSV dalla libreria "Media" di WordPress. Potrebbe essere necessario caricare prima nella libreria il file dal tuo computer.

en: Specify the type of content you wish to import, e.g. events.
it: Specifica il tipo di contenuto che vuoi importare (es.: eventi).

en: This event will not be re-imported and changes made locally will be preserved.
it: Questo evento non verrà reimportato e verranno mantenute le modifiche apportate in locale.

en: Upload
it: Carica

en: Use global import settings
it: Utilizza le impostazioni globali di importazione

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this Google Calendar.
it: Utilizza i filtri per specificare quali eventi recuperare da questo "Google Calendar".

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this iCalendar feed.
it: Utilizza i filtri per specificare quali eventi recuperare da questo feed di "iCalendar".

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from your ICS file.
it: Utilizza i filtri per specificare quali eventi recuperare dal tuo file "ICS".

en: You can find the url you need in your Google Calendar settings.
it: Puoi trovare l'URL di cui hai bisogno nelle impostazioni di "Google Calendar".

en: Change Event Update Authority
it: Cambia autorità aggiornamento evento

en: Upload an ICS File
it: Carica un file ICS

en: Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
it: Seleziona il file ICS dalla libreria Media di WordPress. Potrebbe essere necessario caricare prima nella libreria il file dal tuo computer.

en: Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.
it: Inserisci l'URL di un gruppo o di una pagina Facebook. Puoi anche inserire l'URL di un singolo evento di Facebook.

en: Log into Facebook
it: Accedi a Facebook

en: Please log in to enable event imports from Facebook.
it: Accedi per abilitare le importazioni di eventi da Facebook.

en: Enter an Eventbrite event URL, e.g. https://www.eventbrite.com/e/example-12345
it: Inserisci l'URL di un evento Eventbrite, per esempio https://www.eventbrite.com/e/example-12345

en: Upload a CSV File
it: Carica un file CSV

en: %s post restored. | %s posts restored.
it[0]: %s inserzione ripristinata.
it[1]: %s inserzioni ripristinate.

[ctx: X (kilometers abbreviation)]
en: %1$s (km)
it: %1$s (Km)

note: translators: %s: post title
en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
it: Cancella &#8220;%s&#8221; definitivamente

en: Error restoring from Ignored Events.
it: Errore di ripristino da Eventi Ignorati.

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
it: Errore: si è verificato un problema sconosciuto e non è stato possibile trasferire gli Eventi Ignorati obsoleti. Riprova più tardi.

en: Event %d: %s
it: Evento %d: %s

en: Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previously deleted events. This process will remove unwanted records from your database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive.
it: "Event Aggregator" include un sistema nuovo e migliorato per rimuovere dal calendario gli eventi importati indesiderati. Clicca il pulsante in basso per passare agli eventi cancellati in precedenza. Questo processo rimuoverà dal database tutti i dati indesiderati, inclusi gli eventi recenti o imminenti che sono cestinati nel tuo archivio "Ignorati".

en: Ignored <span class="count">(%s)</span> | Ignored <span class="count">(%s)</span>
it[0]: <span class="count">(%s)</span> Ignorato
it[1]: <span class="count">(%s)</span> Ignorati

en: Last Import
it: Ultima importazione

en: Migrate Legacy Ignored Events
it: Trasferisci eventi ignorati obsoleti

en: Migration: %d Legacy Ignored Post failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Posts failed to be migrated.
it[0]: Trasferimento: %d vecchia inserzione ignorata non trasferita.
it[1]: Trasferimento: %d vecchie inserzioni ignorate non trasferite.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated but %d failed. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated but %d failed. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
it[0]: Trasferimento: %d vecchia inserzione ignorata è stata trasferita, ma %d no. Per vedere l'evento trasferito, devi prima aggiornare questa pagina.
it[1]: Trasferimento: %d vecchie inserzioni ignorate sono state trasferite, ma %d no. Per vedere gli eventi trasferiti, devi prima aggiornare questa pagina.

[ctx: link to knowlegebase article]
en: Read more about Ignored Events.
it: Ulteriori informazioni sugli eventi ignorati.

en: Restore
it: Ripristina

note: translators: %s: post title
en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Ignored
it: Ripristina &#8220;%s&#8221; da "Ignorati"

en: Source
it: Sorgente

en: Source:
it: Sorgente:

en: The %3$s "%1$s" uses the "/%2$s" slug: the Events Calendar plugin will show its calendar in place of the page.
it: L'%3$s "%1$s" utilizza il prefisso "/%2$s": il plugin "The Events Calendar" mostrerà il suo calendario al posto della pagina.

en: The last time this event was imported and/or updated via import.
it: L'ultima volta che questo evento è stato importato e/o aggiornato tramite importazione.

en: You do not have permission to migrate Legacy Ignored Events
it: Non hai i permessi per trasferire gli eventi ignorati obsoleti.

en: You do not have permission to restore this post.
it: Non hai i permessi per ripristinare questa inserzione.

en: There were no Legacy Events to be Migrated, you are ready to rock!
it: Non c'erano eventi legacy da migrare, tutto a posto così!

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated successfully. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated successfully. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
it[0]: Migrazione: %d vecchio post ignorato è stato migrato con successo. Per vedere l'evento migrato è necessario aggiornare questa schermata.
it[1]: Migrazione: %d vecchi post ignorati sono stati migrati con successo. Per visualizzare gli eventi migrati è necessario aggiornare questa schermata.

en: %1$d already-imported %2$s was skipped. | %1$d already-imported %2$s were skipped.
it[0]: %1$d già importato/i e %2$s è stato ignorato.
it[1]: %1$d già importato/i e %2$s sono stati ignorati.

en: %1$d new %2$s was imported. | %1$d new %2$s were imported.
it[0]: %1$d nuovo/i %2$s è stato importato.
it[1]: %1$d nuovo/i %2$s sono stati importati.

en: %1$d new event category was created. | %1$d new event categories were created.
it[0]: %1$d nuova categoria evento è stata creata.
it[1]: %1$d nuove categorie evento sono state create.

en: %1$d new image was imported. | %1$d new images were imported.
it[0]: %1$d nuova immagine è stata importata.
it[1]: %1$d nuove immagini sono state importate.

en: %1$d new organizer was imported. | %1$d new organizers were imported.
it[0]: %1$d nuovo organizzatore è stato importato.
it[1]: %1$d nuovi organizzatori sono stati importati.

en: %1$d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.
it[0]: %1$d nuovo luogo è stato importato.
it[1]: %1$d nuovi luoghi sono stati importati.

en: %1$d existing %2$s was updated. | %1$d existing %2$s were updated.
it[0]: %1$d esistente/i %2$s è stato aggiornato.
it[1]: %1$d esistente/i %2$s sono stati aggiornati.

en: 1 import was scheduled.
it: È stata pianificata 1 importazione.

en: All scheduled imports are currently suspended, and no events will be imported.
it: Tutte le importazioni pianificate sono attualmente sospese e non verrà importato nessun evento.

en: and %s post moved to Ignored. | and %s posts moved to Ignored.
it[0]: e %s inserzione spostata in "Ignorate".
it[1]: e %s inserzioni spostate in "Ignorate".

en: Connection timed out while transferring the feed. If you are dealing with large feeds you may need to customize the tribe_aggregator_connection_timeout filter.
it: Timeout della connessione durante il trasferimento del feed. Per i feed di grandi dimensioni potrebbe essere necessario personalizzare il filtro "tribe_aggregator_connection_timeout".

en: deactivated
it: disattivato

en: Edit Import
it: Modifica importazione

en: Enter Event Aggregator License
it: Inserisci licenza di "Event Aggregator"

en: Error: %d scheduled import was not %s.
it: Errore: %d importazione pianificata non era %s.

en: Event Aggregator System Status
it: Stato sistema "Event Aggregator"

en: Favorite Imports
it: Importazioni preferite

en: Hide & Ignore
it: Nascondi e ignora

en: History
it: Cronologia

en: Ignored
it: Ignorati

en: Ignored events that are deleted will be removed permanently. They can be recreated via import.
it: Gli eventi ignorati cancellati, verranno rimossi in modo permanente. Tuttavia, possono essere ricreati tramite importazione.

en: Import created
it: Importazione creata

en: Import is complete
it: Importazione completata

en: Import queued
it: Importazione in coda

en: Invalid credential save request
it: Richiesta non valida di salvataggio credenziale

en: New Import
it: Nuova importazione

en: No %1$s were imported or updated.
it: Non ci sono %1$s importati o aggiornati.

en: opens in a new window
it: si apre in una nuova finestra

en: Please provide a Meetup URL when importing from Meetup.
it: Dovresti fornire un URL di "Meetup" durante l'importazione da "Meetup".

en: Please provide the file that you wish to import.
it: Dovresti fornire il file che vuoi importare.

en: Please provide the URL that you wish to import.
it: Dovresti fornire l'URL che vuoi importare.

en: post moved to Ignored. | posts moved to Ignored.
it[0]: inserzione spostata in "Ignorate".
it[1]: inserzioni spostate in "Ignorate".

en: queued
it: in coda

en: reactivated
it: riattivata

en: Renew your Event Aggregator Facebook token
it: Rinnova il tuo token "Facebook" di "Event Aggregator"

en: Scheduled import was successfully updated.
it: L'importazione pianificata è stata aggiornata con successo.

en: Scheduled Imports
it: Importazioni pianificate

en: Success
it: Successo

en: Successfully fetched Facebook Token
it: Recupero del token di "Facebook" riuscito

en: Successfully loaded import origins
it: Caricamento origini di importazione riuscito

en: The file provided could not be opened. Please confirm that it is a properly formatted .ics file.
it: Il file fornito potrebbe non essere aperto. Dovresti confermare che si tratta di un file "ICS" formattato correttamente.

en: The image associated with your event could not be imported.
it: L'immagine associata al tuo evento potrebbe non essere importata.

en: The image associated with your event is not accessible with your API key.
it: L'immagine associata al tuo evento non è accessibile con la tua chiave API.

en: The import failed for an unknown reason. Please try again. If the problem persists, please contact support.
it: L'importazione non è riuscita per un motivo sconosciuto. Riprova. Se il problema persiste, contatta l'assistenza.

en: The import is in progress.
it: L'importazione è in corso.

en: The import will be starting soon.
it: L'importazione inizierà a breve.

en: The next import is scheduled for %1$s.
it: La prossima importazione è pianificata per %1$s.

en: The URL provided could not be reached.
it: L'URL fornito potrebbe non essere raggiungibile.

en: The URL provided failed to load.
it: L'URL fornito non è stato caricato.

en: There was a problem processing your import. Please try again.
it: Si è verificato un problema durante l'elaborazione dell'importazione. Riprova.

note: Translators: %1$s: opening link tag, %2$s: closing link tag.
en: To continue using scheduled imports, please enter a valid Event Aggregator license key under %1$sEvents > Settings > Licenses%2$s.
it: Per continuare ad utilizzare l'importazione pianificata, inserisci una chiave di licenza valida di "Event Aggregator" in %1$sEventi > Impostazioni > Licenze%2$s.

en: Undo
it: Annulla

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
it: La tua importazione pianificata è stata salvata e la prima importazione è completata!

en: View your event categories
it: Visualizza le categorie degli eventi

en: View your event organizers
it: Visualizza gli organizzatori degli eventi

en: View your event venues
it: Visualizza i luoghi degli eventi

en: View your scheduled imports.
it: Visualizza le importazioni pianificate.

en: Your Scheduled Import has been updated!
it: La tua importazione pianificata è stata aggiornata!

en: View all %s
it: Vedi tutti %s

en: Successfully %s %d scheduled import
it: Importazione creata con successo %s %d

en: Invalid credential save nonce
it: Credenziali non valide

en: Records per page
it: Righe per pagina

en: View All Scheduled Imports
it: Visualizza tutte le importazioni programmate

en: delete
it: elimina

en: Renew your license in order to import events from iCalendar, Google, or Meetup.
it: Rinnova la tua licenza per importare eventi da iCalendar, Google o Meetup.

en: Your Event Aggregator license is expired.
it: La tua licenza di Event Aggregator è scaduta.

en: Renew your Event Aggregator license
it: Rinnova la tua licenza di Event Aggregator

en: Unable to save credentials
it: Impossibile salvare le credenziali

en: Credentials have been saved
it: Le credenziali sono state salvate

en: The Meetup API key is required.
it: È necessaria la chiave API di Meetup.

en: Your Meetup API key is invalid.
it: La tua chiave API di Meetup non è valida.

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
it: Event Aggregator non può collegarsi a Meetup.com, poiché hai superato il limite di richieste per la tua chiave API di Meetup.

en: Your Event Aggregator Facebook token will expire %s.
it: Il tuo token Facebook di Event Aggregator scadrà il %s.

en: Your Event Aggregator Facebook token expired %s.
it: Il tuo token Facebook di Event Aggregator è scaduto il %s.

en: Successfully connected Event Aggregator to Facebook
it: Connessione di Event Aggregator a Facebook riuscita

en: You must use an integer to reduce the daily import limit
it: Devi utilizzare un numero intero per ridurre il limite giornaliero di importazione

en: Ignored events do not show on the calendar but can be updated with future imports
it: Gli eventi ignorati non vengono mostrati sul calendario, ma possono essere aggiornati con le importazioni successive

en: %s post moved to the Trash | %s posts moved to the Trash
it[0]: %s inserzione spostata nel Cestino
it[1]: %s inserzioni spostate nel Cestino

[ctx: separator between date and time]
en:  at
it:  alle

en: Learn More
it: Approfondisci

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

[ctx: column name]
en: # Imported
it: # Importati

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
it: circa %s fa

[ctx: record]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: all time
it: sempre

en: Apply
it: Applica

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
it: Non è possibile elaborare la coda per la voce di importazione %1$d: %2$s

en: Created:
it: Creati:

en: Deleted Attachment: %d
it: Allegato cancellato: %d

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
it: Bozza

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
it[0]: <span class="count">(%s)</span> Bozza
it[1]: <span class="count">(%s)</span> Bozze

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
it: Fallita

[ctx: event aggregator status]
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
it[0]: <span class="count">(%s)</span> Fallita
it[1]: <span class="count">(%s)</span> Fallite

en: Filter By Frequency
it: Filtra per frequenza

en: Filter By Origin
it: Filtra per sorgente

[ctx: column name]
en: Frequency
it: Frequenza

en: Import completed
it: Importazione completata

en: Import failed
it: Importazione fallita

en: Import pending
it: Importazione in sospeso

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
it: Importati

[ctx: event aggregator status]
en: Imported <span class="count">(%s)</span> | Imported <span class="count">(%s)</span>
it[0]: <span class="count">(%s)</span> Importato
it[1]: <span class="count">(%s)</span> Importati

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
it: in circa %s

en: Invalid Frequency
it: Frequenza non valida

en: It looks like you are using our legacy plugin, %1$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugin plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s. | It looks like you are using our legacy plugins, %1$s and %2$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugins plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s and %2$s.
it[0]: Sembra che tu stia utilizzando il nostro vecchio plugin %1$s, insieme al nostro nuovo servizio "Event Aggregator". Quest'ultimo, però, include tutte le caratteristiche del vecchio plugin e altre funzionalità avanzate. Per ottenere migliori risultati, dovresti disattivare %1$s.
it[1]: Sembra che tu stia utilizzando i nostri vecchi plugin %1$s e %2$s, insieme al nostro nuovo servizio "Event Aggregator". Quest'ultimo, però, include tutte le caratteristiche dei vecchi plugin e altre funzionalità avanzate. Per ottenere migliori risultati, dovresti disattivare %1$s e %2$s.

en: Keywords:
it: Parole chiave:

[ctx: column name]
en: Last Import
it: Ultima importazione

en: Latest Import:
it: Ultima importazione:

en: Manage Active Plugins
it: Gestisci i plugin attivi

en: new
it: nuovo

en: One Time
it: Una volta

en: Radius:
it: Raggio:

en: Run Import
it: Avvia importazione

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
it: Pianificazione

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule <span class="count">(%s)</span> | Schedule <span class="count">(%s)</span>
it[0]: <span class="count">(%s)</span> Pianificazione
it[1]: <span class="count">(%s)</span> Pianificazioni

en: Select %s
it: Seleziona %s

en: Skipped:
it: Saltati:

[ctx: column name]
en: Source
it: Sorgente

en: Start an import from this source now, regardless of schedule.
it: Avvia adesso un'importazione da questa sorgente, indipendentemente dalla pianificazione.

[ctx: column name]
en: Type
it: Tipo

en: Unable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.
it: Impossibile procedere con l'inserimento dei dati. Ricarica questa pagina per continuare.

en: updated
it: aggiornato

[ctx: column name]
en: When
it: Quando

en: Your import is currently in progress. Don't worry, you can safely navigate away&ndash;the import will continue in the background.
it: La tua importazione è attualmente in corso. Non ti preoccupare, puoi tranquillamente navigare altrove, l'importazione continuerà in background.

en: Import schedule
it: Programmazione dell'importazione

en: Import preview
it: Anteprima dell'importazione

en: No Aggregator Records found in Trash.
it: Nessun record dell'aggregatore trovato nel cestino.

en: No Aggregator Records found.
it: Nessun record dell'aggregatore trovato.

en: Search Aggregator Records
it: Cerca i record dell'aggregatore

en: All Aggregator Records
it: Tutti i record dell'aggregatore

en: View Aggregator Record
it: Visualizza i record dell'aggregatore

en: Edit Aggregator Record
it: Modifica i record dell'aggregatore

en: New Aggregator Record
it: Nuovo record dell'aggregatore

[ctx: add new on admin bar]
en: Aggregator Record
it: Record dell'aggregatore

[ctx: admin menu]
en: Aggregator Records
it: Record dell'aggregatore

[ctx: post type singular name]
en: Aggregator Record
it: Record dell'aggregatore

[ctx: post type general name]
en: Aggregator Records
it: Record dell'aggregatore

en: Events Aggregator Record
it: Record degli eventi dell'aggregatore

en: Updated:
it: Aggiornati:

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
it: In attesa

[ctx: record via origin]
en: via
it: tramite

en: Add New Aggregator Record
it: Aggiungi un nuovo record aggregatore

en: Parent Aggregator Record:
it: Record dell'aggregatore di primo livello:

en: Filter
it: Filtro

en: Sorry, but something went wrong. Please try again.
it: Qualcosa è andato storto. Riprova.

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
it[0]: <span class="count">(%s)</span> in attesa
it[1]: <span class="count">(%s)</span> in attesa

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Tutti <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Tutti <span class="count">(%s)</span>

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

en: An invalid frequency was used when trying to create this scheduled import.
it: È stata utilizzata una frequenza non valida, mentre si cercava di creare questa importazione pianificata.

en: Hide Filters
it: Nascondi filtri

en: If all goes according to plan, you will have your preview in a few moments.
it: Se tutto va secondo i piani, avrai l'anteprima tra pochi istanti.

en: Import All (%d)
it: Importa tutto (%d)

en: Import All
it: Importa tutto

en: Import Checked (%d)
it: Importazione verificata (%d)

en: Import records must be finalized before posts can be inserted.
it: I dati di importazione devono essere completati, prima di poter pubblicare delle inserzioni.

en: Imported Event
it: Evento importato

en: Only scheduled import records can be edited.
it: Solo i dati di importazione pianificati possono essere modificati.

en: Removing this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.
it: La rimozione di questa importazione pianificata arresterà le importazioni automatiche dalla sorgente. Non verrà cancellato alcun evento.

en: Save Scheduled Import
it: Salva importazione pianificata

en: The CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.
it: Il file CSV non può essere trovato. Dovresti ricaricare il file.

en: The Event Aggregator API responded with bad data. Please <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact support</a>.
it: L'API di "Event Aggregator" ha risposto con dati non corretti. Si prega di <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contattare l'assistenza</a>.

en: The import record is missing the origin.
it: Manca l'origine al dato di importazione.

en: The preview is taking longer than expected. Please try again in a moment.
it: L'anteprima sta prendendo più tempo del previsto. Riprova più tardi.

en: The records you were attempting to import were still not available when this queue was processed. Please try again.
it: I dati che stavi tentando di importare non erano ancora disponibili quando questa coda è stata elaborata. Riprova.

en: There may be an issue with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
it: Potrebbe esserci un problema con il server di "Event Aggregator". Riprova ad effettuare l'importazione più tardi.

en: There was an error fetching the results from your import:
it: Si è verificato un errore durante il recupero dei risultati dall'importazione:

en: Unable to find a matching post.
it: Impossibile trovare un'inserzione corrispondente.

en: Unable to find an event with the ID of %s.
it: Impossibile trovare un evento con l'ID di %s.

en: Unable to find an import record with the ID of %s.
it: Impossibile trovare un dato di importazione con l'ID di %s.

en: Unable to get a post of the correct type.
it: Impossibile ottenere un'inserzione del tipo corretto.

en: Unable to save scheduled import instance. Please try again.
it: Impossibile salvare l'istanza di importazione pianificata. Riprova.

en: Unable to save scheduled import. Please try again.
it: Impossibile salvare l'importazione pianificata. Riprova.

en: You must enter an Event Aggregator license key in Events > Settings > Licenses before using this service.
it: Prima di utilizzare questo servizio, devi inserire una chiave di licenza di "Events Aggregator" in "Eventi > Impostazioni > Licenze".

en: You must map columns from the CSV file to specific fields in order to perform a CSV import.
it: Devi mappare le colonne in campi specifici dal file "CSV", per poter effettuare un'importazione "CSV".

en: Your preview doesn't have any records to import.
it: La tua anteprima non ha alcun dato da importare.

en: Your preview is taking a bit longer than expected, but it <i>is</i> still being generated.
it: La tua anteprima sta impiegando più tempo del previsto, ma <i>è</i> ancora in fase generazione.

en: View Filters
it: Visualizza i filtri

en: Success! The settings from iCal Importer have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
it: Successo! Le impostazioni di iCal Importer sono state trasferite ad Event Aggregator. Nella scheda Importazioni pianificate, puoi visualizzare le importazioni trasferite.

en: We did not find any iCal Importer settings to migrate.
it: Non è stata trovata alcuna impostazione di iCal Importer da trasferire.

en: You do not have permission to migrate iCal Importer settings to Event Aggregator
it: Non hai i permessi per trasferire le impostazioni di iCal Importer in Event Aggregator.

en: Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.
it: Errore: non è stato possibile trasferire le tue impostazioni di iCal Importer ad Event Aggregator. Riprova più tardi.

en: Success! The settings from Facebook Events have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
it: Successo! Le impostazioni di Facebook Events sono state trasferite ad Event Aggregator. Nella scheda Importazioni pianificate, puoi visualizzare le importazioni trasferite.

en: We did not find any Facebook Events settings to migrate.
it: Non è stata trovata alcuna impostazione di Facebook Events da trasferire.

en: You do not have permission to migrate Facebook Events settings to Event Aggregator
it: Non hai i permessi per trasferire le impostazioni di Facebook Events in Event Aggregator.

en: Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggregator. Please try again later.
it: Errore: non è stato possibile trasferire le impostazioni di Facebook Events ad Event Aggregator. Riprova più tardi.

en: Migrate iCal Importer settings
it: Trasferisci le impostazioni di iCal Importer

en: Thanks for activating Event Aggregator! It looks like you have some settings and imports configured on our legacy importer plugins. To complete your transition, we need to transfer those options to our new system.
it: Grazie per aver attivato Event Aggregator! Sembra che tu abbia alcune impostazioni e importazioni configurate sui nostri vecchi plugin. Per completare la transizione, è necessario trasferire queste opzioni al nuovo sistema.

en: Unable to attach an image to the event
it: Impossibile allegare un'immagine all'evento

en: Your import must include at least one event
it: La tua importazione deve includere almeno un evento

en: Please continue to wait while your preview is generated.
it: Attendi mentre viene generata l'anteprima.

en: Please wait while your preview is fetched.
it: Attendi mentre viene recuperata l'anteprima.

[ctx: %s Event count in admin list]
en: All %s
it: Tutti e %s

en: An invalid import type was used when trying to create this import record.
it: È stata utilizzata una frequenza non valida, mentre si cercava di creare questa voce di importazione.

en: CSV File
it: File CSV

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
it: Quotidiano

en: During scheduled import, the limit of HTTP requests was reached and the import was rescheduled.
it: Durante l'importazione pianificata, è stato raggiunto il limite di richieste HTTP. L'importazione è stata ripianificata.

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
it: Ogni 15 minuti

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
it: Ogni 30 minuti

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
it: Ogni ora

en: ICS File
it: File ICS

en: Invalid data provided for CSV import.
it: Dati non validi per l'importazione CSV.

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
it: Mensile

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
it: Su richiesta

en: The daily limit of %d import requests to the Event Aggregator service has been reached. Please try again later.
it: Il limite giornaliero di %d richieste di importazione al servizio di "Event Aggregator" è stato raggiuto. Riprova più tardi.

en: The image associated with your event could not be attached to the event.
it: L'immagine associata al tuo evento potrebbe non essere allegata allo stesso.

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
it: Settimanale

en: You do not have permission to delete this record.
it: Non hai i permessi per cancellare questi dati.

en: You must provide a valid CSV file to perform a CSV import.
it: Devi fornire un file "CSV" valido per poter effettuare un'importazione "CSV".

en: You cannot delete a history record (ID: "%d").
it: Non puoi cancellare un record cronologico (ID: "%d").

en: Each paid add-on has its own unique license key. Paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message. Then click Save Changes.
it: Ogni add-on acquistato ha una sua propria chiave di licenza. Devi semplicemente incollarla nell'apposito campo sottostante ed attendere qualche istante per la convalida. Saprai che è tutto a posto quando verrà visualizzata una scritta verde con la data di scadenza a fianco del messaggio di convalida. Dopo fai clic su Salva i cambiamenti.

en: Event Log
it: Archivio evento

en: An Unknown error occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en:  (opens in a new window)
it:  (si apre in una nuova finestra)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it: (Filtrato per _MAX_ voci totali)

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
it: %1$s e %2$s

en: : activate to sort column ascending
it: : attiva per l'ordinamento ascendente della colonna

en: : activate to sort column descending
it: : attiva per l'ordinamento discendente della colonna

en: : Selected 1 row
it: : 1 riga selezionata

en: : Selected %d rows
it: : %d righe selezionate

en: All
it: Tutti

en: C&ocirc;te d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Invalid Key
it: Chiave non valida

en: No data available in table
it: Nessun dato disponibile in tabella

en: No matching records found
it: Nessun dato corrispondente trovato

en: Permission Error
it: Errore di permesso

en: Previous
it: Precedente

en: Renew Your License Now
it: Rinnova ora la tua licenza

en: Search:
it: Cerca:

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
it[0]: C'è un aggiornamento disponibile per %1$s ma la tua chiave di licenza è scaduta. %2$sVai al sito di The Events Calendar per rinnovarla.%3$s
it[1]: Ci sono degli aggiornamenti disponibili per %1$s ma le tue chiavi di licenza sono scadute. %2$sVai al sito di The Events Calendar per rinnovarle.%3$s

en: There is an update for %s. %sRenew your license%s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
it: C'è un aggiornamento per %s. %sRinnova la tua licenza%s per ricevere correzioni di bug, aggiornamenti di sicurezza e nuove funzionalità.

en: There is an update for %s. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
it: C'è un aggiornamento per %s. %sControlla la tua licenza%s per poter accedere ad aggiornamenti, download e assistenza.

en: Unique System Info Key Generated
it: Generata chiave univoca delle Informazioni di Sistema

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
it[0]: Hai inserito una chiave di licenza per %1$s ma hai superato il limite di installazioni. Visita il sito di "%2$sThe Events Calendar%3$s" per gestire la tua installazione, aggiornare la tua licenza o acquistarne una nuova.
it[1]: Hai inserito delle chiavi di licenza per %1$s ma hai superato il limite di installazioni. Visita il sito di "%2$sThe Events Calendar%3$s" per gestire le tue installazioni, aggiornare le tue licenze o acquistarne delle nuove.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it: Mostra 0 a 0 di 0 voci

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it: Mostra da_START_ a _END_ di _TOTAL_ voci

en: Show _MENU_ entries
it: Visualizza _MENU_voci

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar's support team
it: Sì, condividi automaticamente le mie informazioni di sistema con il personale di assistenza di "The Events Calendar".

en: Your system information will only be used by The Events Calendar's support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
it: Le tue informazioni di sistema verranno utilizzate solo dal personale di assistenza di "The Events Calendar" e memorizzate in modo sicuro. Non condividiamo queste informazioni con terze parti.

en: English
it: Inglese

en: iCal Importer
it: Importatore iCal

[ctx: Names of required plugins for Community Tickets]
en: Event Tickets Plus and Community Events
it: "Event Tickets Plus" e "Community Events"

en: Filter Bar
it: Barra filtro

note: Translators: %1$s: Opening `<a>` to The Events Calendar rating page. %2$s: Closing `</a>` tag. %3$s: Five stars.
en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
it: Vota %1$s"The Events Calendar"%2$s con %3$s

en: organizer
it: organizzatore

en: venues
it: luoghi

en: venue
it: luogo

en: Organizer Description
it: Descrizione organizzatore

[ctx: log engines]
en: None currently available
it: Nessuno disponibile al momento

en: Default (uses temporary files)
it: Predefinito (utilizza i file temporanei)

en: Download log
it: Scarica archivio

en: Method
it: Metodo

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
it: Il file di archivio selezionato è vuoto o non è ancora stato generato.

en: Cannot set %s as the current logging engine
it: Impossibile impostare %s come attuale motore di registrazione.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Only errors
it: Solo errori

en: Warnings and errors
it: Avvisi ed errori

en: Full debug (all events)
it: Debug completo (tutti gli eventi)

[ctx: log selector]
en: None currently available
it: Nessuno attualmente disponibile

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
it: %s deve contenere solo numeri, lettere, trattini e sottolineature.

en: Event Allow Comments
it: Consenti commenti evento

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
it: Consenti trackback e pingback evento

en: Event Excerpt
it: Estratto evento

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
it: Nome/i o ID organizzatore evento

en: Event Sticky in Month View
it: Evento fisso in vista mensile

en: Google Maps API key
it: Chiave API di "Google Maps"

en: Hide Event From Event Listings
it: Nascondi da elenco eventi

en: Logging level
it: Livello di accesso

en: Venue Description
it: Descrizione luogo

en: Null logger (will log nothing)
it: Registro vuoto (non verrà registrato nulla)

en: Event Time Zone
it: Fuso orario evento

en: Click here
it: Fai clic qui

en: Google Maps API
it: API di Google Maps

en: Existing theme overrides that may need revision:
it: Il tema esistente sovrascrive ciò che potrebbe aver bisogno di revisioni:

en: version data missing from override
it: data della versione mancante dalla sovrascrittura

en: based on %s version
it: basato sulla versione %s

en: Recent Template Changes
it: Modifiche recenti del modello

en: Event Featured Image
it: Immagine di anteprima evento

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
it: Le informazioni riguardo alle modifiche recenti del modello e le potenziali sovrascritture dello stesso, sono elencate di seguito.

en: No notable changes detected
it: Nessuna modifica degna di nota

en: No notable template changes detected.
it: Nessuna modifica degna di nota al modello

en: Organizer Featured Image
it: Immagine di anteprima organizzatore

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
it: Modelli introdotti o aggiornati con questa versione (%s):

en: Venue Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Edit Venue
it: Modifica luogo

en: (Event Tickets Plus)
it: "Events Tickets Plus"

en: There were no results found for %s.
it: Non sono stati trovati risultati per %s.

en: Next Day
it: Giorno successivo

en: Previous Day
it: Giorno precedente

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
it: Bozza %1$s aggiornata. [ %2$sAnteprima%3$s ]

en: %1$s scheduled for: %2$s.
it: %1$s pianificato per: %2$s.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
it: %1$s pianificato per: %2$s. [ %3$sAnteprima%4$s ]

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
it: %1$s inserito. [ %2$sAnteprima%3$s ]

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s
it: %1$s aggiornato. [ %2$sVisualizza%3$s ]

en: Check out the %savailable add-ons%s.
it: Dai un'occhiata agli %sadd-on disponibili%s.

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
it: Se hai una chiave di licenza valida per uno dei nostri plugin a pagamento, puoi %s sui nostri forum di assistenza premium. Il nostro personale risponderà alla tua richiesta entro le 24-48 ore (durante la settimana).

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
it: Mantieni il plugin di base %sGRATUITO%s!

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
it: Senza una località definita il tuo evento non visualizzerà un "%sGoogle Rich Snippet%s" nei risultati di ricerca.

en: It appears as if the tribe-common libraries cannot be found! The directory should be in the "common/" directory in the events calendar plugin.
it: Sembra che la tribù - le librerie comuni non possano essere trovate! La directory dovrebbe trovarsi nella directory "common /" nel plug-in del calendario degli eventi.

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
it: Non sono stati trovati risultati per %1$s in o vicino a %2$s.

en: %s Name can not be empty
it: Il nome di %s non può essere vuoto

en: %s Name already exists
it: Il nome di %s esiste già

en: open-source forum on WordPress.org
it: forum open source su WordPress.org

en: post a thread
it: pubblica una discussione

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %s with the purchase of any of our premium plugins. Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays
it: <strong>Stai cercando supporto immediato?</strong> Offriamo %s con l'acquisto di uno qualsiasi dei nostri plugin premium. Acquista una licenza e potrai scriverci direttamente per ricevere una risposta entro le 24-48 ore (durante la settimana)

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
it: Se hai provato i passaggi precedenti e continui ad avere problemi, puoi pubblicare una nuova discussione sul nostro %s. Il nostro personale di assistenza sarà lieto di aiutarti.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
it: <strong>Stai cercando assistenza immediata?</strong> Offriamo %1$s con l'acquisto di uno qualsiasi dei nostri plugin premium (come%2$s). Acquista una licenza e potrai scriverci direttamente per ricevere una risposta entro le 24-48 ore (durante la settimana).

en: premium support on our website
it: assistenza premium sul nostro sito web

en: Troubleshooting common problems
it: Risoluzione dei problemi comuni

en: Using stylesheets and page templates
it: Utilizza modelli di fogli di stile e di pagina

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
it: %s: Vedi un problema con il tuo calendario? Vai qui prima per scoprire da dove viene e come risolverlo.

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
it: %s: codice e guide per personalizzare il tuo calendario in modi utili e interessanti.

en: Customizing the Events plugins
it: Personalizzazione plugin Eventi

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
it: Se hai provato i passaggi riportati sopra e continui ad avere problemi, puoi pubblicare una nuova discussione sui nostri forum di WordPress.org, per %1$s oppure %2$s. Il nostro personale di supporto sarà lieto di aiutarti.

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
it: %s: una panoramica dei modelli predefiniti e degli stili inclusi nel plugin, così come il modo di cambiarli.

en: Events Tickets
it: Biglietti Evento

en: Features overview
it: Panoramica caratteristiche

en: New User Primer
it: Guida Introduttiva

en: Settings overview
it: Panoramica impostazioni

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
it: Il nostro impegno è di aiutarti a rendere perfetto e funzionale il tuo calendario e abbiamo un sacco di risorse disponibili, inclusa una pratica %s.

en: Support for The Events Calendar
it: Assistenza per The Events Calendar

en: CSV Import Settings
it: Impostazioni di importazione CSV

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
it: %s: Un esame completo delle funzionalità che puoi aspettarti di vedere immediatamente e di come utilizzarle.

en: %s: Our most comprehensive outline for customizing the calendar to suit your needs, including custom layouts and styles.
it: %s: il nostro schema più completo per personalizzare il calendario in base alle proprie esigenze, con stili e layout personalizzati.

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
it: %s: una guida approfondita su The Events Calendar e sulle impostazioni disponibili.

en: Create New %s
it: Crea nuovo %s

en: Clear
it: Svuota

en: Add another %s
it: Aggiungi un altro %s

en: Unnamed %s
it: %s senza nome

en: Read more about our support policy
it: Ulteriori informazioni sulla nostra politica di assistenza

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
it: Nota: praticamente tutta l'assistenza viene fornita attraverso i forum. Puoi anche scriverci via e-mail o twitter... ma probabilmente ti rimanderemo ai forum. 😄

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
it: %s. Ci sono pochi problemi che non abbiamo già visto ed è probabile che un altro utente abbia già fatto la tua domanda ed ottenuto una risposta dal nostro personale di assistenza. Nota: le richieste sul forum sono aperte solo ai clienti, ma chiunque può riesaminarle ed effettuare ricerche.

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
it: %s. Tutte le risposte comuni (e non-così-comuni) alle domande sono qui. Spesso è il percorso più veloce per trovare una risposta!

en: Check our Knowledgebase
it: Dai un'occhiata alla nostra Guida di base

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
it: %s. Verificare la presenza di un conflitto è l'inizio migliore per risolvere i problemi in modo approfondito. Quando viene aperta una nuova discussione, chiediamo spesso di seguire questi passaggi; quindi, farli in anticipo sarà di grande aiuto.

en: Test for a theme or plugin conflict
it: Verifica per conflitto in un tema o un plugin

en: list of available functions
it: elenco delle funzioni disponibili

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
it: Nonostante le risorse qui sopra consentano di risolvere la maggioranza dei problemi, talvolta potresti essere alla ricerca di un supporto extra. Se hai bisogno di assistenza per l'utilizzo dei nostri plugin e desideri farci dare un'occhiata, segui questi passaggi:

en: Getting More Help
it: Ulteriore assistenza

en: Knowledgebase
it: Guida di base

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
it: La "%s" sul nostro sito è un'ottima soluzione per trovare consigli e suggerimenti per l'utilizzo e la personalizzazione dei nostri plugin.

en: Getting Support
it: Assistenza

en: Thank you for using %s! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
it: Grazie per aver scelto %s! Tutti noi di The Events Calendar apprezziamo sinceramente il tuo sostegno e siamo entusiasti di vedere che utilizzi i nostri plugin.

en: Plugin Active
it: Plugin attivo

en: Rating:
it: Valutazione:

en: Install Plugin
it: Installa plugin

en: Active Users:
it: Utenti attivi:

en: Plugin Inactive
it: Plugin inattivo

en: Visit the Add-on Page
it: Visita la pagina degli add-on

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
it: Grazie per aver impostato una chiave di licenza valida. Scadrà il %s

en: Install %s
it: Installa %s

en: Upgrade Plugin
it: Aggiorna il plugin

en: Activate Plugin
it: Attiva plugin

en:  and
it:  e

en: Activate %s
it: Attiva %s

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
it: Carica velocemente inserzioni di qualunque tipo, con filtri e colonne ordinabili e con la registrazione automatica di metabox.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
it: The Events Calendar è un plugin estensibile, progettato con cura, che ti consente di condividere facilmente i tuoi eventi.

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
it: Events Ticket è un plugin estensibile, progettato con cura, che ti consente di vendere facilmente dei biglietti per i tuoi eventi.

en: Event Tickets
it: Biglietti dell’evento

en: Completed!
it: Completato!

en: organizers
it: organizzatori

en: %s must be a positive number or percent.
it: %s deve essere un numero positivo o una percentuale.

en: Cancel
it: Annulla

en: %1$s or %2$s
it: %1$s o %2$s

en: Latest Version:
it: Ultima versione:

en: News and Tutorials
it: Notizie e tutorial

en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

en: City:
it: Città:

en: Country:
it: Nazione:

en: State or Province:
it: Stato (USA) o Provincia (Int):

en: Select a State:
it: Seleziona uno Stato:

en: Postal Code:
it: Codice postale:

en: Details
it: Dettagli

en: Loading %s
it: Caricamento %s

note: translators: %s: Events plural
en: Upcoming %s
it: Prossimi %s

en: %1$s for %2$s - %3$s
it: %1$s per %2$s - %3$s

note: translators: %s: Events plural
en: Past %s
it: %s passati

en: Events Import
it: Importa Eventi

en: Import Type:
it: Tipo importazione:

en: Import complete!
it: Importazione completa!

en: Find %s
it: Cerca %s

en: Default currency symbol
it: Simbolo valuta predefinito

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
it: Imposta il simbolo di valuta predefinito per i costi dell'evento. Nota che questo ha impatto solo per gli eventi futuri, e le modifiche apportate non avranno effetto retroattivo.

en: Check to enable maps for events and venues.
it: Seleziona per abilitare le mappe per eventi e luoghi.

en: Google Maps default zoom level
it: Impostazione livello di zoom predefinito per Google Maps

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
it: 0 = zoom out; 21 = zoom in.

en: Debug mode
it: Modalità debug

en: You need to upgrade!
it: Devi aggiornare!

en: You are up to date!
it: Sei aggiornato!

[ctx: category list label]
note: translators: %s is the singular translation of "Event"
en: %s Category | %s Categories
it[0]: Categoria %s
it[1]: Categorie %s

note: Description of the plugin
en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
it: The Events Calendar è un plugin estensibile, progettato con cura, che ti consente di condividere facilmente i tuoi eventi. Bello. Affidabile. Eccezionale.

[ctx: not available]
en: n/a
it: n/d

note: Translators: %s: Event (singular)
en: %s Tags:
it: Tag %s:

en: + Google Map
it: + Google Maps

en: Appends the time zone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different time zones.
it: Aggiunge il fuso orario alla fine delle informazioni di pianificazione dell'evento. Questa è un'opzione utile quando ci sono eventi in diversi e numerosi fusi orari.

en: Currency symbol follows value
it: Simbolo monetario dopo il valore

en: Origin:
it: Origine:

en: Premium Add-Ons
it: Add-on premium

en: Requires:
it: Richiede:

en: Show time zone
it: Mostra fuso orario

en: Tags:
it: Tag:

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
it: Normalmente il simbolo di valuta precede il valore. Selezionando l'opzione sarà spostato dopo il valore.

en: Time zone mode
it: Modalità fuso orario

en: Update Time Zone Data
it: Aggiorna i dati del fuso orario

en: Use manual time zones for each event
it: Utilizza i fusi orari locali per ogni evento

en: Use the site-wide time zone everywhere
it: Utilizza il fuso orario in tutto il sito

en: View Welcome Page
it: Visualizza la pagina di benvenuto

en: Click to view a Google Map
it: Fai clic per visualizzare una mappa Google Maps

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
it: Fai clic su questo pulsante per aggiornare il database e sfruttare le funzionalità aggiuntive del fuso orario. Però, prima <a href="%s" target="_blank">configura WordPress</a> per utilizzare il corretto fuso orario!

en: Enable Time Zone support
it: Abilita il supporto al fuso orario

en: Hide the following settings tabs on every site:
it: Nascondi le seguenti schede di impostazioni in ogni sito:

en: Debug Bar Plugin
it: Plugin Debug Bar

en: %s Navigation
it: %s Navigazione

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
it: La funzione deve essere passata a $event o utilizzata nel ciclo.

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
it: Abilita questa opzione per archiviare informazioni di debug. Solitamente questi dati vengono salvati nel file di log errori PHP. Se desideri visualizzare questi messaggi di log nel tuo browser, ti raccomandiamo l'installazione di %s e di visualizzare il tab "Tribe" nella visualizzazione di debug.

en: More...
it: Ulteriori informazioni...

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
it: Questa è la pagina dove tutte le impostazioni globali di rete per The Events Calendar possono essere modificate.

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Add to Google Calendar
it: Aggiungi a Google Calendar

en: Download .ics file
it: Scarica file .ics

en: Rate It
it: Valutalo

en: PSST... Want a Discount?
it: PSST... Vuoi uno sconto?

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
it: Inviamo sconti agli utenti dei nostri plugin tramite la nostra newsletter.

en: Sign Up
it: Iscriviti

en: Looking for Something Special?
it: Stai cercando qualcosa di speciale?

en: Filters
it: Filtri

en: Hide From %s Listings
it: Nascondi da elenco %s

en: %s Cost
it: Costo %s

en: Currency Symbol:
it: Simbolo di valuta:

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
it: Prima del prezzo

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
it: Dopo il prezzo

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
it: Inserisci 0 per gli %s che sono gratuiti o lascia vuoto per nascondere il campo.

en: %s Name:
it: Nome %s:

en: Phone:
it: Telefono:

en: Website:
it: Sito web:

en: %s Name Already Exists
it: %s Nome già esistente

en: Edit
it: Modifica

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Skeleton Styles
it: Stili ridotti

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
it: Comprende solo css essenziali per realizzare layout complessi come il calendario e la vista settimana.

en: Events template
it: Modello eventi

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
it: Seleziona un modello di pagina per controllare l'aspetto del tuo calendario e il contenuto dell'evento.

en: You must select at least one view.
it: Devi selezionare almeno una vista.

en: Default view
it: Vista predefinita

en: Month and year format
it: Formato mese e anno

en: Date time separator
it: Separatore data e ora

en: Time range separator
it: Separatore intervallo orario

en: Add HTML before event content
it: Aggiungi HTML prima del contenuto degli eventi

en: Finding & extending your calendar.
it: Trova ed estendi il tuo calendario.

en: Finding your calendar.
it: Trova il tuo calendario.

en: Where's my calendar?
it: Dov'è il mio calendario?

en: Right here
it: Proprio qui

en: Enable comments on event pages.
it: Abilita i commenti nelle pagine eventi.

en: Include events in main blog loop
it: Includi eventi nel loop principale del blog

en: Events URL slug
it: URL slug eventi

en: Your current events URL is: %s
it: Il tuo attuale URL per gli eventi è: %s

en: Here is the iCal feed URL for your events:
it: Questo è l'URL del feed iCal per i tuoi eventi:

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
it: Quanto sopra dovrebbe idealmente essere al plurale, e questo al singolare.<br />Il tuo URL per singolo evento è: %s

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Slovakia (Slovak Republic)
it: Slovacchia (Repubblica Slovacca)

en: Solomon Islands
it: Isole Salomon

en: South Africa
it: Sud Africa

en: Spain
it: Spagna

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it: Repubblica Araba Siriana

en: Thailand
it: Thailandia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Virgin Islands (U.S.)
it: Isole Vergini (USA)

en: Add HTML after event content
it: Aggiungi HTML dopo il contenuto degli eventi

en: Month view events per day
it: Vista mensile eventi al giorno

en: YYYY-MM-DD
it: AAAA-MM-GG

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
it: Mostra gli eventi con gli altri contenuti del sito. Quando questa casella è selezionata, gli eventi continueranno ad apparire nella pagina predefinita degli eventi.

en: View
it: Visualizza

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
it: Cerchi funzionalità aggiuntive tra cui eventi ricorrenti e/o comunitari, meta personalizzati, vendita di biglietti e altro?

en: Location:
it: Luogo:

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
it: Un tema interamente progettato e stilizzato per le pagine degli eventi.

en: Default Events Template
it: Modello Eventi predefinito

en: Default stylesheet used for events templates
it: Foglio di stile predefinito utilizzato per i modelli degli eventi

en: Enable event views
it: Abilita visualizzazioni eventi

en: Enable the Month View Cache
it: Abilita Cache (vis. mensile)

en: End of day cutoff
it: Fine del giorno

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
it: Inserisci il separatore che verrà utilizzato tra l'orario di inizio e di fine di un evento.

en: Number of events to show per page
it: Numero di eventi per pagina

en: Reunion
it: Isola della Réunion

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saint Vincent and The Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadines

en: Show comments
it: Mostra commenti

en: Show The Events Calendar link
it: Mostra link "The Events Calendar"

en: Single event URL slug
it: Prefisso URL singolo evento

en: South Georgia, South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich Australi

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint Pierre e Miquelon

en: Sticky in Month View
it: Fisso nella vista mensile

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
it: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Tanzania, United Republic of
it: Tanzania (Repubblica Unita)

en: The slug used for building the events URL.
it: Il prefisso utilizzato per creare l'URL degli eventi.

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne (USA)

en: Virgin Islands (British)
it: Isole Vergini (Britanniche)

en: Wallis and Futuna Islands
it: Isole Wallis e Futuna

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: Time &amp; Date
it: Ora e data

en: %s Website
it: Sito web %s

en: Community Events
it: Eventi della comunità

note: translators: the placeholder will contain the semantic version of The Events Calenda plugin, e.g. 1.2.3
en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
it: Stai utilizzando la Versione %s e meriti un abbraccio :-)

en: Default Page Template
it: Template di pagina predefinito

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
it: Hai eventi che vengono eseguiti dopo la mezzanotte? Seleziona un orario successivo alla fine dell'evento per evitare che venga riproposto il giorno successivo.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
it: Hai modificato le regole di ricorrenza di questo %1$s. Il salvataggio di %1$s aggiornerà tutti i futuri %2$s. Se non intendevi cambiare tutto %2$s, aggiorna la pagina.

en: Cost:
it: Prezzo:

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
it: Inserisci il separatore che sarà collocato tra la data e l'ora, quando sono mostrati entrambi.

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
it: Usa questo per condividere i dati del calendario con Google Calendar, Apple iCal e altre applicazioni compatibili

en: News For Events Users
it: Novità per gli utenti di Events

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
it: Quando gli eventi sono in evidenza nella vista mensile, appariranno per primi nell'elenco degli eventi mostrati nel riquadro di un dato giorno.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
it: Se hai confidenza con l'HTML, puoi aggiungere codice dopo il template dell'evento. Alcuni temi lo richiedono per aiutarti con la definizione degli stili o del layout.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
it: Se hai confidenza con l'HTML, puoi aggiungere codice prima del template dell'evento. Alcuni temi lo richiedono per aiutarti con la definizione degli stili o del layout.

en: unknown date
it: data sconosciuta

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
it: Croazia (Nome Locale: Hrvatska)

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Denmark
it: Danimarca

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: East Timor
it: Timor Est

en: Egypt
it: Egitto

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guyana Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: Germany
it: Germania

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Guinea-Bissau
it: Guinea Equatoriale

en: Holy See (Vatican City State)
it: Santa Sede (Città del Vaticano)

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Ireland
it: Irlanda

en: Israel
it: Israele

en: Italy
it: Italia

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Libya
it: Libia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mexico
it: Messico

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: View Calendar
it: Vedi Calendario

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Settings
it: Impostazioni

en: Calendar
it: Calendario

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Day
it: Giorno

en: Search
it: Cerca

en: Date
it: Data

en: Norway
it: Norvegia

en: Error
it: Errore

en: License key(s) updated.
it: Licenza aggiornata

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Valid Key! Expires on %s
it: Key Valido! Scade il %s

en: You've requested a non-existent tab.
it: Hai richiesto una scheda inesistente.

en: You don't have permission to do that.
it: Non hai il permesso di farlo.

en: The request was sent insecurely.
it: La richiesta è stata inviata in modo non sicuro.

en: The request wasn't sent from this tab.
it: La richiesta non è stata inviata da questa scheda.

en: Your form had the following errors:
it: Il modulo ha i seguenti errori:

en: None of your settings were saved. Please try again.
it: Nessuna delle tue impostazioni è stata salvata. Riprova.

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Unknown or not set
it: Sconosciuto o non impostato

en: Ongoing
it: In corso

en: There were no results found.
it: Non sono stati trovati risultati.

en: This %s has passed.
it: Questo %s è passato.

en: Delete
it: Elimina

en: Tickets
it: Biglietti

en: Invalid or incomplete field passed
it: Campo non valido o incompleto

en: Field ID:
it: ID Campo:

en: Non-existant field validation function passed
it: Funzione di convalida di campo inesistente

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
it: con il nome della funzione:

en: %s must contain numbers and letters only
it: %s deve contenere solo numeri e lettere

en: %s must contain numbers, letters and dots only
it: % s deve contenere solo numeri, lettere e punti

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
it: %s deve essere uno slug valido (numeri, lettere, trattini, e sottolineature).

en: %s must have a value that's part of its options.
it: %s deve avere un valore che fa parte delle sue opzioni.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
it: Convalida confronto non è riuscita perché è stato fornito alcun valore di confronto, per il camp %s

en: %s cannot be the same as %s.
it: %s non può essere lo stesso di %s.

en: %s cannot be a duplicate
it: %s non può essere un duplicato

en: %s must be a number or percentage.
it: %s deve essere un numero o una percentuale.

en: %s must be a number between 0 and 21.
it: %s deve essere un numero tra 0 e 21.

en: %s must consist of 5 numbers.
it: %s deve essere costituito da 5 numeri.

en: %s must be a phone number.
it: %s deve essere un numero telefonico.

en: %s must be a positive number.
it: %s deve essere un numero positivo.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
it: %s deve essere costituito solo da numeri, lettere, trattini, apostrofi e spazi.

note: Translators: %s is the name of the menu item. Translators: %s is the `Events` in plural.
en: %s Settings
it: Impostazioni %s

en: A valid license key is required for support and updates
it: È necessaria una chiave di licenza valida per l'assistenza e gli aggiornamenti.

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Erzegovina

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Congo, Democratic Republic of the
it: Congo (Repubblica Democratica)

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
it: L'elenco delle nazioni deve essere formattato con una nazione per riga nel seguente formato: <br>US, Stati Uniti<br>UK, Regno Unito.

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvine)

en: French Southern Territories
it: Terre Australi e Antartiche Francesi

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Heard and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
it: Hmmm... c'è qualcosa che non va con la convalida. Dovresti contattare l'%sassistenza%s.

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran (Repubblica Islamica)

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Corea (Repubblica Democratica Popolare)

en: Korea, Republic of
it: Corea (Repubblica)

en: Lao People's Democratic Republic
it: Laos (Repubblica Popolare Democratica)

en: Micronesia, Federated States of
it: Micronesia (Stati Federati)

en: Moldova, Republic of
it: Moldavia (Repubblica)

en: Once Every 30 Mins
it: Una volta ogni 30 minuti

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
it: Le regole di riscrittura sono state eliminate al caricamento di questa pagina di aiuto. Probabilmente c'è un flusso di riscrittura in un plugin o un tema!

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
it: Le sovrascritture dei modelli dovrebbero essere spostate nella sottodirectory corretta: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
it: Le sovrascritture dei modelli dovrebbero essere spostate nella sottodirectory corretta: tribe_get_template_part('%s')

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
it[0]: La suddetta impostazione non è stata salvata. Le altre sono state salvate con successo.
it[1]: Le suddette impostazioni non sono state salvate. Le altre sono state salvate con successo.

en: Yes
it: Sì

en: Select a Country:
it: Seleziona una nazione:

en: All Day
it: Giornata intera

en: Sorry, key validation server is not available.
it: Il server di convalida della chiave di licenza non è disponibile.

en: License Key
it: Chiave della licenza

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
it: %s deve essere costituito da lettere, spazi, apostrofi e trattini.

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
it: Nessun evento imminente %1$s elencato in %2$s. Controlla i prossimi %3$s per questa categoria o visualizza il calendario.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
it: Nessuna corrispondenza %1$s in elenco sotto %2$s. Prova a guardare il calendario completo per una lista di %3$s.

en: No previous %s
it: Non ci sono %s precedenti

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

note: translators: the placeholder is the keyword(s), as the user entered it in the bar.
en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
it: Non sono stati trovati risultati per <strong>"%1$s"</strong>.

en: Cameroon
it: Camerun

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Go to plugins page
it: Vai alla pagina dei plugin

en: Return to Plugins page
it: Ritorna alla pagina dei plugin

en: Return to WordPress Updates
it: Ritorna agli aggiornamenti di Wordpress

[ctx: Cost range separator]
en:  –
it:  -

en: United States
it: Stati Uniti

en: %s Categories
it: Categorie %s

en: Start Date
it: Data inizio

en: End Date
it: Data fine

en: Start:
it: Inizio:

en: Date:
it: Data:

en: Time:
it: Ora:

en: Merge Duplicates
it: Unisci duplicati

en: Invalid field type specified
it: Tipo di campo specificato non valido

en: No select options specified
it: Nessuna opzione di selezione specificata

en: Import
it: Importa

en: General
it: Generale

en: Do Not Import
it: Non importare

en: Event Name
it: Nome Evento

en: All Day Event
it: Evento giornaliero

en: Event Cost
it: Costo evento

en: Event Website
it: Sito Web evento

en: Venue Address
it: Indirizzo

en: Venue City
it: Città

en: Venue State/Province
it: Stato / Provincia

en: Venue Zip
it: CAP

en: Venue Phone
it: Telefono

en: Organizer Name
it: Nome organizzatore

en: No importer defined for %s
it: Nessun importatore definito per %s

en: Missing required fields in row %d.
it: Campi richiesti mancanti alla riga %d.

en: %s (post ID %d) updated.
it: %s (post ID %d) aggiornato.

en: Temporary file not found. Could not save %s.
it: File temporaneo non trovato. Impossibile salvare %s.

en: Could not save %s.
it: Impossibile salvare %s.

en: Venues
it: Luoghi

en: Venue
it: Luogo

en: Organizers
it: Organizzatori

en: Organizer
it: Organizzatore

en: Events
it: Eventi

en: Event
it: Evento

en: month
it: mese

en: upcoming
it: prossimi

en: past
it: passato

en: day
it: giorno

en: today
it: oggi

en: Licenses
it: Licenze

en: Display
it: Visualizza

en: Help
it: Aiuto

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New %s
it: Aggiungi nuovo %s

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: New %s
it: Nuovo %s

en: Search %s
it: Cerca %s

en: No %s found
it: Nessun %s trovato

en: No %s found in Trash
it: Nessun %s trovato nel cestino

en: %s Category
it: Categoria %s

en: All %s Categories
it: Tutte le categorie %s

en: Parent %s Category
it: Categoria %s Genitore

en: Parent %s Category:
it: Categoria %s Genitore:

en: Edit %s Category
it: Modifica Categoria %s

en: Update %s Category
it: Aggiorna Categoria %s

en: Add New %s Category
it: Aggiungi nuova Categoria %s

en: %s updated.
it: %s aggiornato.

en: %s saved.
it: %s salvato.

en: %s draft updated.
it: %s bozza aggiornata.

en: Available %s
it: Disponibile %s

en: No saved %s exists.
it: Non c'è nessun %s salvato.

en: Prev
it: Precedente

en: Today
it: Oggi

en: Done
it: Fatto

en: Network
it: Rete

en: Date out of range.
it: Data fuori intervallo.

en: category
it: categoria

en: events
it: eventi

en: event
it: evento

en: page
it: pagina

en: all
it: tutto

en: End:
it: Fine:

en: Event Category
it: Categoria evento

en: Search %s Categories
it: Cerca categorie %s

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
it: The Events Calendar richiede WordPress %s o versione superiore. Aggiorna la tua installazione di WordPress.

en: Event Tags
it: Tag evento

en: Go to WordPress Updates page
it: Vai alla pagina degli aggiornamenti di WordPress

en: No radio options specified
it: Nessuna opzione "radio button" specificata

en: %s Options
it: Opzioni %s

en: %s published.
it: %s pubblicato.

en: %s submitted.
it: %s inviato.

en: %d%% complete
it: %d%% completato

en: %s (post ID %d) created.
it: %s (post ID %d) creato.

en: A problem stopped the time zone update process from completing. Please refresh and try again.
it: Un problema ha bloccato il completamento del processo di aggiornamento del fuso orario. Aggiorna la pagina e riprova.

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
it: Chiedi all'amministratore del sito di modificare il prefisso %s

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Event Currency Position
it: Posizione simbolo di valuta evento

en: Event Currency Symbol
it: Simbolo di valuta evento

en: Event Description
it: Descrizione evento

en: Event End Date
it: Data fine evento

en: Event End Time
it: Ora fine evento

en: Event Show Map
it: Mostra mappa evento

en: Event Show Map Link
it: Mostra link mappa evento

en: Event Start Date
it: Data inizio evento

en: Event Venue Name
it: Nome luogo evento

en: Failed to import record in row %d.
it: Importazione dei dati nella riga %d fallita.

en: Free
it: Gratuito

en: Initializing Tribe Events on %s
it: Inizializzazione "Tribe Events" in %s

en: list
it: elenco

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
it: Cerchi funzionalità aggiuntive tra cui eventi ricorrenti, vendita di biglietti, eventi presentati pubblicamente, nuove visualizzazioni e altro?

en: My %s
it: I miei %s

en: New %s Category Name
it: Nuovo nome categoria %s

en: Next
it: Successivo

en: No checkbox options specified
it: Nessuna opzione "check box" specificata.

en: Organizer Phone
it: Telefono organizzatore

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Support
it: Assistenza

en: The following fields are required for a successful import:
it: Per una corretta importazione sono obbligatori i seguenti campi:

en: Unnamed Venue
it: Luogo senza nome

en: Update complete: time zone data has been added to all events in the database.
it: Aggiornamento completato: i dati del fuso orario sono stati aggiunti a tutti gli eventi nel database.

en: Venue Address 2
it: Indirizzo 2

en: Venue Website
it: Sito web

en: Organizer Email
it: Email organizzatore

en: Organizer Website
it: Sito web organizzatore

en: Please wait while time zone data is added to your events.
it: Attendi mentre i dati del fuso orario vengono aggiunti ai tuoi eventi.

en: Venue Name
it: Nome luogo

en: Event Start Time
it: Ora inizio evento

en: %s Information
it: Informazione %s

en: Event Add-Ons
it: Add-On eventi

en: Venue Country
it: Nazione del luogo

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
it: The Events Calendar richiede PHP %s o superiore. Contatta il tuo servizio di hosting per aggiornare PHP ad una versione più recente.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
it: Questo calendario è stato fatto con The Events Calendar.

en: %1$s restored to revision from %2$s
it: %1$s ripristinato alla revisione da %2$s

en: %s restored to revision from %s
it: %s modificato in revisione da %s

en: View %s
it: Visualizza %s

en: View All Add-Ons
it: Visualizza tutti gli add-on

en: Additional Functionality
it: Funzionalità aggiuntive

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
it:  chiedi all'amministratore del sito di impostare uno slug diverso per l'URL degli Eventi.

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato eliminato.
